ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Ιστότοπος www. IDIOGOMOSI .com και θεματικές κατηγορίες
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Χθες το βραδυ ηρθαν σπιτι μου κατι παιδια απο επαρχια για να τους δειξω πως γεμιζω τα δραμια και τα μονοβολα γιατι κυνηγανε μονο αγριογουρουνα ,και λιγο φασα .Μαζι τους εφεραν και μερικα φυσιγγια που ειχαν γεμισει μονοι τους με πυριτιδα SIPE .Απο περιεργεια ανοιξα ενα φυσιγγιο με δραμια 10βολο 11/0 που ειχαν μαζι τους ,και μου ειπαν οτι ειχαν γεμισει αλλα 50 τετοι;α φυσιγγια .Λοιπον οταν ζυγησα την πυριτιδα ηταν 2 γραμ χ 10 δραμια [36 γραμ περιπου ].Εμεινα με το στομα ανοικτο .Τους ρωτησα ποιος σας εδωσε αυτο το σεταπ ,και μου ειπαν ενας κυριος απο το χωριο τους .Εσεις τι λετε [ευτυχως που δεν τα εριξαν και με ρωτησαν ]θα παθαιναν ? Ενας φιλος μας απο το ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ που του το ειπα ,μου ειπε ευτυχως που ηρθαν στον Αγιο Νικολαο και εκανε το θαυμα του .Το ιδιο βαρος πυριτιδας ειχαν και στο μονοβολο GUALANDI 32,5 γραμμαριων .Αυτο που τους ειπα ηταν να πανε πισω γρηγορα στο χωριο τους και να τα αδειασουν ,γιατι θα εχουν σιγουρα ατυχημα .Τωρα αν με ακουσουν καλο της κεφαλης τους θα κανουν ,αν δεν με ακουσουν κακο της κεφαλης τους ,για αυτο μεγαλη προσοχη νεοι ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΕΣ απο αυτους που σας λενε ολο μαγκια τι να κανετε . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 16 Οκτ 2022 11:03 Χθες ειχα παει στο σκοπευτηριο με τον φιλο μας τον Περικλη και τον φιλο μας τον Χρηστο και ριξαμε μια πουλα με τα φυσιγγια που εχω γεμισει με την PSB1 με την συνταγη του Νικολα του Καββαδια στο πεντασταδιακο 1,70χ32 με 2000 καψουλι σε νουμερο σκαγιων 8 1/2 .Αυτο που ειδα ειναι οτι ειναι αριστο στα σπασιματα ,και εκανα πολυ καλο σκορ .Τωρα θα γεμισω ενα κουτι παλι που θα το ριξω στα μπασιματα τσιχλας .Αυτο που ειδα ειναι οτι θελει λιγο πατημα για να αποδοσει αριστα . 8-)
Τά δισκάκια σπάσανε επειδή τούς έριχνα εγώ :) :D :D :D Τέλος πάντων καλά ήτανε αλλά 32γρ. για αποστάσεις σκήτ τα βλέπω να ειναι πολλά ;)
Πρέπει να αρχίσεις τις οικονομίες. Το σκοπευτήριο θέλει 24γρ. Εγώ σκοπευτήριο, τσίχλες και σιταρήθρες μόνο 24γρ ρίχνω. Η Διαφορά απο τα 32γρ με τα 24 θα εχεις ακόμη 8 φυσίγγια σε σκάγια.
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Στο σκοπευτηριο εριχνα για πρωτη φορα με 32 γραμμαρια [παντα ριχνω 28 στο SPORTING που ριχναμε που ειναι καθαρα κυνηγετικο αθλημα] γιατι ειχα παρει νεα πυριτιδα οπως σου ειπα που δεν την ηξερα και ηθελα να την δοκιμασω και στα 32 γραμμαρια . Αλλωστε και εσυ με τα ιδια φυσιγγια εριχνες . ;) :lol: :lol: Στο σκοπευτηριο εγω πηγαινω περισοτερο για δοκιμες φυσιγγιων και προπονηση δικη μου ,και οχι να παρω κυπελο .Αλλωστε για ρωτησε τον φιλο μας τον Αιγηνιτη που εβγαζες μαζι του φωτο να σου πει με τι φυσιγγια κανει μαθημα στους μαθητες του . ;) :o :D :D :D Θα σου πω εγω .Με 32 γραμ σκαγια . 8-) Αλλα δεν μας λες οτι και με τα 32 γραμμαρια στους ,,λαγους ,,ποσες επιτυχιες ειχες ? :lol: :lol: :lol: Εγω με το κοκοροντουφεκο 100 χρονων στους 5 λαγους ειχα τους 4 στην τσαντα . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :P :P :P :P
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Σημερα γεμισα 5 φυσιγγια για μπεκατσα με το δωρακι που μου εκανε ενας αγαπητος φιλος μας μεσα απο το ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ με την πυριτιδα JK6 BOFORS σε χαρτινο καλυκα πολυ παλαιο SELLIER BELLOT οπως και η πυριτιδα που ειναι τουλαχιστον 30 χρονων με FERME καψουλι 1,80 χ30 γραμ νουμερο 8 με μαλλινη ταπα και πλαστικο εμφρακτηρα .Το εκλεισα με ρελι και τσαμακι .Το αποτελεσμα βγηκε πολυ ομορφο .Την υπολοιπη πυριτιδα θα την φυλαξω για να ξαναγεμισω μερικα φυσιγγια για ευγενη θηραματα [μπεκατσα ]. ;) :D :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ την 21 Οκτ 2022 10:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

Αυτή την πυριτιδα θα έπρεπε να στην πάρω αλλά δεν θα με έβαζαν στο Αεροπλάνο :) :) :D :D :D
Οσο για τον φίλο μας τον Αιγινήτη αυτός και με 21 γρ. στο 28αρη τον λαγό τον εχεει σίγουρο :) :D :D Εστειλα και στον φίλο σου τον Χρήστο να σου δείξει μια φωτο τί κάνει το 28αρη στον λαγό.
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ρε μαστορα για να γεμισει κανεις 24 γραμμαρια σκαγια στο CAL 12 πρεπει να εχει και την αναλογη προοδευτικοτητα στην πυριτιδα ,αφου ξερεις οτι τουλαχιστον εδω δεν υπαρχουν καθολου πυριτιδες τους τελευταιους 6 μηνες . ;) :( :x Στη φωτο το οπλο δεν ειναι 28αρη αλλα 10 αρη . :lol: :lol: :lol: :lol:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 19 Οκτ 2022 15:10 Χθες το βραδυ ηρθαν σπιτι μου κατι παιδια απο επαρχια για να τους δειξω πως γεμιζω τα δραμια και τα μονοβολα γιατι κυνηγανε μονο αγριογουρουνα ,και λιγο φασα .Μαζι τους εφεραν και μερικα φυσιγγια που ειχαν γεμισει μονοι τους με πυριτιδα SIPE .Απο περιεργεια ανοιξα ενα φυσιγγιο με δραμια 10βολο 11/0 που ειχαν μαζι τους ,και μου ειπαν οτι ειχαν γεμισει αλλα 50 τετοι;α φυσιγγια .Λοιπον οταν ζυγησα την πυριτιδα ηταν 2 γραμ χ 10 δραμια [36 γραμ περιπου ].Εμεινα με το στομα ανοικτο .Τους ρωτησα ποιος σας εδωσε αυτο το σεταπ ,και μου ειπαν ενας κυριος απο το χωριο τους .Εσεις τι λετε [ευτυχως που δεν τα εριξαν και με ρωτησαν ]θα παθαιναν ? Ενας φιλος μας απο το ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ που του το ειπα ,μου ειπε ευτυχως που ηρθαν στον Αγιο Νικολαο και εκανε το θαυμα του .Το ιδιο βαρος πυριτιδας ειχαν και στο μονοβολο GUALANDI 32,5 γραμμαριων .Αυτο που τους ειπα ηταν να πανε πισω γρηγορα στο χωριο τους και να τα αδειασουν ,γιατι θα εχουν σιγουρα ατυχημα .Τωρα αν με ακουσουν καλο της κεφαλης τους θα κανουν ,αν δεν με ακουσουν κακο της κεφαλης τους ,για αυτο μεγαλη προσοχη νεοι ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΕΣ απο αυτους που σας λενε ολο μαγκια τι να κανετε . 8-)
Nικολα 2 γραμμαρια SIPE αυτο ειναι βομβα που θα ανατιναξη το οπλο καπια στιγμη , θα σπαση το κλειστρο , και οχι μονο , η θα χαλασει τα κλειδια στα δικανα , οταν η SIPE φτανει μαξ στο 1,60 , και νομιζω οτι η SIPE δεν κανει για μονοβολα
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Χθες στο χωριο εκανα δοκιμη σε ενα σεταπ με την PSB1 που ειχα για δοκιμη που μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις .Η δοκιμη εγινε στα 32 μετρα με την BERETTA 682 σουπερ ποζε με 3* .Το σεταπ ηταν καλυκας GORDON T2 με 2000 καψουλι πυριτιδα PSB1 1,60 χ 30 γραμ σκαγια νουμ 9 συγκεντρωτηρας LBRS 21 πεντασταδιακο .Πολυ καλη [αριστη]συγκεντρωση και μεγαλη δυναμη . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

Είναι αυτά που ειχες φέρει στο σκοπευτήριο :?:
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Οχι Περικλη μου .Αυτα στο σκοπευτηριο ηταν με 32 γραμ σκαγια .Η δοκιμη που εκανα τωρα ηταν στο 30 γραμ για ποιο ελαφρια τουφεκια .Αυτη στο σκοπευτηριο ηταν αν θυμασαι πολυ καλη στα σπασιματα κοντα μακρυα, αλλα για μενα ηταν λιγο σκληρη τουφεκια .Αυτη που δοκιμασα στο χωριο ηταν πολυ ποιο μαλακη τουφεκια και αριστη στην ταχυτητα και την κατανομη . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

https://www.idiogomosi.com/pages/posts/ ... n5-725.php Αυτο το σεταπ δοκιμαστηκε απο φιλους μου στα Γρεβενα στην φασα, με την διαφορα οτι αντι να εχει συγκεντρωτηρα DRAGO εβαλα LB6 με ΑΖ-ΒΖ πατεντα .Τα πουλια επεφταν κεραυνοκτυπημενα σε πολυ μεγαλες αποστασεις .Οι τουφεκιες ηταν με καραμπινα BERETTA αεριων και με 3*τσοκ 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

PSB πυρίτιδες τέρμα δεν βρίσκουμε στη Κύπρο.
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
Παρης Σ
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 15:08

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Παρης Σ »

Κ Περικλή, υπάρχει έλλειψη σε όλα τα προϊόντα της Νόμπελ.Θα υπάρξει διάθεση με το νέο έτος,χωρίς να είναι γνωστό αν αυτό γίνει απ'τον Ιανουάριο ή τους επόμενους μήνες.
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

pericles έγραψε: 24 Νοέμ 2022 09:43 PSB πυρίτιδες τέρμα δεν βρίσκουμε στη Κύπρο.
Eδω προς το παρον υπαρχει ακομα στον ΚΕΝΤΑΥΡΟ Περικλη . 8-) Ολα μου τα φυσιγγια τωρα που ριχνω στο σκοπευτηριο ειναι με PSB1 και ειναι μια χαρα .Οι αλλες πυριτιδες βλεπω να αργουν πολυ να ερθουν . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 1376
Εγγραφή: 30 Αύγ 2021 16:04

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Και εάν έρθουν και σε τι τιμή θα έρθουν και με πόση αύξηση θα έρθουν και όταν θα έρθουν
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Μου προξενει εντυπωση πως εδω και πολλους μηνες δεν ερχονται υλικα ιδιογομωσης .Οι μεγαλες εταιρειες παιζουν ασχημο παιχνιδι εις βαρος των ιδιογομωτων .Γινονται εξαγορες μικροτερων εταιρειων απο μεγαλες Ελληνικες ,και το αποτελεσμα ειναι να μη υπαρχουν υλικα ,αυτα δηλαδη που εβγαιναν απο τις μικρες εταιρειες ,ενω οι μεγαλες χρησιμοποιουν αυτα τα υλικα στα δικα τους φυσιγγια .Αυτο δεν ειναι περιεργο αγαπητοι φιλοι ? Καπου το πανε . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 1376
Εγγραφή: 30 Αύγ 2021 16:04

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αυτό Γέροντα θα καταλήξει σε μεγάλα μονοπώλια πιθανότατα ή σε εμπορικά αδιέξοδα
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Το ποιο πιθανο απο ολα ειναι οτι μαλλον πηγαινουν οι μεγαλες εταιρειες εισαγωγεις να σταματησουμε την ιδιογομωση και ανεξελεκτα μετα να πουλανε τα φυσιγγια τους οσο θελουν .Αλλα δεν θα τους περασει . 8-) Ειναι δυνατον να μη υπαρχουν πυριτιδες π.χ Α1 και η εταιρεια που την εισαγει να γεμιζει ολα τα φυσιγγια της με αυτην ? Ειναι δυνατον μια πυριτιδα που ειχε 22 ευρω το μισοκιλο στην λιανικη ,να εχει τωρα 38 ευρω? Δηλαδη 80/100 επανω στην τιμη ? Ειναι δυνατον ενας μεγαλος εισαγωγεας και εμπορος χονδρικης να παιρνει την αποκλειστηκοτητα εισαγωγης στην Ελλαδα πολλων πυριτιδων ,και να μη κανει καμμια εισαγωγη ? .Ειναι δυνατον μεγαλη Ελληνικη εταιρεια να αγοραζει την πατεντα απο συγκεκριμενο εργοστασιο συγκεντρωτηρων και να μη την διαθετει στο εμποριο ενω στα δικα της φυσιγγια χρησιμοποιει αυτους τους συγκεντρωτηρες ? Ειναι πολλα τα θεματα ,και ολα αυτα κατι μας λενε . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

Μάλλον το πρόβλημα ειναι στο ότι οι εισαγωγείς λόγω αυξημένων εξόδων στα μεταφορικά και ασφάλειες επικύνδυνων φορτίων συμφωνούν μεταξύ τους για συγκεντρωμένες αγορές απο ένα κατασκευαστή. Οπότε χάνεται και η ποικιλία σε υλικά. 8-)
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Μπορει να ειναι και αυτος ο λογος Περικλη μου για τα υλικα εξωτερικου ,αλλα το γεγονος οτι Ελληνικες μεγαλες εταιρειες εξαγοραζουν μικροτερες βιοτεχνιες και τα υλικα που εβγαζαν αυτες οι μικρες βιοτεχνιες τα κρατανε για ιδιαν χρηση στα δικα τους φυσιγγια ,ειναι περιεργο [συγκεντρωτηρες].Η ποιο διαδεδομενες πυριτιδες στην Ελληνικη αγορα Α1,SIPE ,S4 ,δεν ερχονται εδω και μηνες ,ενω στην Ιταλια υπαρχουν,και ολα αυτα τα υλικα τα κανει εισαγωγη ενας χονδρεμπορας .Κοντευει ενας χρονος ,στην αρχη με την δικαιολογια οτι τα εργοστασια βγαζουν υλικα για τον πολεμο στην Ουκρανια ,αλλα τελικα αποδειχτηκε οτι δεν ειναι αυτος ο λογος, και οτι αλλο κρυβεται πισω απο αυτο .Εγω θα το παω ποιο περα ακομα .Μηπως φοβουνται κατι ,και ολα αυτα ειναι βασει σχεδιου ? Τεχνικη ελλειψη . ;) 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Απάντηση