ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Ενότητα συζητήσεων γενικής θεματολογίας
Απάντηση
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3620
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Εγω φταιω παλι που εριχνες στον γαμο του Καραγκιοζη αντι στις σιταριθρες ? Παλι τα σκορδα θα την πληρωσουν την νυφη ? 8-) :D :D :D Μη λες για σκορδα στον Γεροντα απο την Λερο γιατι και με την μυρωδια τους μονο, του ριχνουν την πιεση . :lol: :D :D :D :D :D Η σιταριθρα θελει τεχνη ,και τροπο . ;) :lol: :lol: :D :D :D :D :P :P :P
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3620
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

https://www.youtube.com/watch?v=2eFJQlqZYxs Αφιερωμενο στον φιλο μου τον Περικλη που θελει να αναπνευσει στο βουνο ομιχλη . . :lol: :lol: :D :D :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1379
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 25 Νοέμ 2021 08:52 Εγω φταιω παλι που εριχνες στον γαμο του Καραγκιοζη αντι στις σιταριθρες ? Παλι τα σκορδα θα την πληρωσουν την νυφη ? 8-) :D :D :D Μη λες για σκορδα στον Γεροντα απο την Λερο γιατι και με την μυρωδια τους μονο, του ριχνουν την πιεση . :lol: :D :D :D :D :D Η σιταριθρα θελει τεχνη ,και τροπο . ;) :lol: :lol: :D :D :D :D :P :P :P
Για να έχει πίεση ο Γέροντας στη Λέρο εσύ εισαι ο ένοχος που μόνο να χλεβάζεις οτι σου δίνει σετάπ για δωδεκάρι και κάνουν αυτόματη διευρινση κάνης για φλόπερ :) :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3620
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ναι, αυτα τα αισχη κανει ο Παλιογερος ,και γελανε μετα και τα μουστακια του . :o :o :lol: :lol: :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1379
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Δέν μας είπες χθές πόσες μπεκάτσες τρόμαξες :?: :?: :D :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

πριν λιγο ρελιαζα φυσιγγια με την κορτινη , καπια στιγμη ενω ηταν στην αρχη και δεν ειχε ζεσταθη πολυ , ακουω ενα τσακ , και να βγαζει καπνο ενα ασπρο βαρελακι σε μεγεθος λιγο ποιο μεγαλο απο μεγαλη μπαταρια , ενω η κορτινη συνεχισε να δουλευει , το σταματησα αμεσως , και ειδα οτι στο ασπρο βαρελακι πεταξε ενα εξωγκομα σαν πλαστικο , τι συνεβη , θα μπορω ευκολα να βρω ανταλακτικο , που πιθανον οπως το βλεπω το βαρελακι πρεπει να ειναι ασφαλια
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

το βρηκα λεγετε πυκνωτης εκκινησης , για αυτο συνεχισε να δουλευει το μοτερ , και μετα οταν το ξανα ανοιξα , στην αρχη δεν γυριζε το στροφειο , και μολις του εδωσα στροφη με το χερι αρχησε να δουλευει μια χαρα , αρα τωρα το ποσο σωστο ειναι να το δουλευω χωρις τον πυκνωτη δεν ξερω
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

καμια βοηθεια απο καπιον που ξερει ,
\
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3620
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Καλο ειναι Νικολα να βγαλεις το μοτερ και να το δωσεις σε καποιο να σου το φτιαξει .Μη το ρισκαρεις γιατι μπορει να σου το καψει . 8-) Σε καθε φυσιγγιο που γεμιζες το ανοιγες και το εκλεινες το μοτερ ? η το αφηνες να δουλευει συνεχεια μεχρι να τα ρελιασεις ολα τα φυσιγγια σου ?
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Παρης Σ
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 15:08

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από Παρης Σ »

Χωρίς να είμαι ειδικός,πριν αρκετά χρόνια και χρησιμοποιώντας ένα μοτέρ πλυντηρίου σε μια αυτοσχέδια μηχανή,είχα προσαρμόσει έναν τέτοιο πυκνωτή.Πανε πολλά χρόνια..Δε θυμάμαι αν είχε πολικότητα.Παντως είναι φθηνό.. Προσωπικά, το μοτέρ το αφήνω να δουλέυει ακόμα και ώρες αν χρειαστεί κι όχι σταμάτα ξεκίνα.
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 27 Νοέμ 2021 12:13 Καλο ειναι Νικολα να βγαλεις το μοτερ και να το δωσεις σε καποιο να σου το φτιαξει .Μη το ρισκαρεις γιατι μπορει να σου το καψει . 8-) Σε καθε φυσιγγιο που γεμιζες το ανοιγες και το εκλεινες το μοτερ ? η το αφηνες να δουλευει συνεχεια μεχρι να τα ρελιασεις ολα τα φυσιγγια σου ?
ναι δουλευει συνεχεια , αλλα λιγο διαστημα , δηλαδη εχω 5 σταδια , απο δυο διαφορετικες μηχανες , εχω την MEC που την ειχα παρει παλια για το GAL28 , κανω στην MEC μιση χαραξη , μετα κονικη , τριτο που μαγκωνει , και πατημα , αφου τα κανω ολα αυτα σε ολα τα φυσιγγια πηγενω στην κορτινη , την αναβω και ρελιαζω ολα τα φυσιγγια , για 10 λεπτα μεχρι 15 λεπτα , αναλογα τα φυσιγγια που εχω
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

δεν το αναβα και εσβηνα ποτε , γιατι το ηξερα οτι μπορει να καει ,και τωρα που καηκε δεν την ανεβοσβηνα , και μολις 3 λεπτα δουλεψε , τωρα μου ειπε ενας ηλεκτρολογος οτι θα ερθει να την δει , γιατι δεν αναυει καθολου , μονο το φωτακι αναβει χωρις να στρεφετε το στροφειο , θα περιμενω , και δεν εχω πολλα φυσιγγια φτιαξει , αλλα τωρα θα αρχισω της ελιες και δεν θα πηγαινω κυνηγι
ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 30 Αύγ 2021 16:04

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Παίρνεις το άσπρο βαρελάκι και το πας σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά να σου δώσουν ίδιο πυκνωτή και κοιτάς να συνδέσεις τα καλώδια και τέλος
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ευχΑριστω Νικολα το εκανα σημερα , ξεβιδωσα μερικες βιδες , το πηγα στο μαγαζι , και πηρα ιδιο ιταλικο και αυτο , και τα σωστα 400v - 450v , και το ενωσα και εβαλα και μονοτικη , βιδωσα το κουτι , και το βαρελακι που λεγετε , πυκνωτης εκκινησης , και ολα καλα , ρελιασα και μερικα φυσιγγια
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1379
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Λυπάμε που δεν μπόρεσα να βοηθήσω τον Ορφανίδη , καθ΄οτι κατέχω το θέμα αλλά ο Γέροντας απο το 'Ιλιο τί ψάχνει με τα μοτεράκια και τους πυκνωτές :?: :?: :?: Ας αφήσει και κανένα άλλο να δουλέψει και να κάτσει στο καφενέ με τα Ζαχαροπλαστικά του. :) :D :D :lol: :lol: :lol:
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3620
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αυτο τον καιρο ειμαι πολυ απασχολημενος στο κυνηγι μπεκατσας και τσιχλας ,και ημουν περαστικος απο τον καφενε ,και ειπα να δωσω τα φωτα μου για το μοτερακι του Νικολα . 8-) ;) :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: Εχει πεσει πολυ δουλεια στα τσιχλοκαρτερα τωρα τελευταια . 8-) :lol: :mrgreen: :mrgreen: Προχθες πηγα κυνηγι με τον Γιωργο και περνουσαν κατι τσιχλες 5 κιλα η καθε μια . :o 8-) Ευτυχως που ηταν μαζι μου ο Γιωργος και τις μεταφεραμε στο αυτοκινητο μαζι γιατι με επιασε η μεση μου απο το βαρος . :o :o :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1379
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Κάτσε βρέ Γέροντα ίσυχα στό σπίτι με τα τσαγάκια σου που τρέχεις μες το κρύο για 1-2 τσιχλίτσες ;) :) :D :D Ετσι να βρείς και Χρόνο με τα Ζαχαροπλαστικά σου να φτιάξεις εκείνα τα Χιότικα μασουρια με μπόλικο σιρόπι που έχεις παραγγελία. ;) :) :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3620
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ειναι απολαυση πρωι πρωι στο βουνο .Μοσχοβολαειι ολη η φυση . :D :D :D :D Θα σου φυλαξω και σενα και θα σου δωσω την συνταγη να φτιαξεις μερικα γλυκα για να τα παιρνεις στο βουνο σαν καλος φιλος που εισαι . 8-) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1379
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Τί μας λες γεροντα οτι είσουνα στο βουνό :?: :?: Εκεί ξημερώνει στις οκτώ και τώρα ειναι δέκα και εισαι εδώ. Μια ωρα δρομο να πάς και μία να γυρίσεις μας κάνουν δύο αν ειμαι σωστός στα μαθηματικά ;) :) :) :D 10-8=2 άρα πότε πρόλαβες και μυρισες τη φύση :?: :?: Να παραδεκτώ οτι ισα που πρόλαβες και κατούρησες και επέστρεψες :) :D :D :D :lol: :lol: :lol:
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3620
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ηθελα να ηξερα που εβγαλες το συμπερασμα οτι ημουν στο βουνο σημερα ? Ειπα οτι ειχα παει για κυνηγι ? Απλως στο βουνο απολαμβανω οποτε πηγαινω το πρωι το γλυκο,,φουμα ,,και ειπα να σου δωσω την συνταγη να φτιαξεις και εσυ αυτο το γλυκο . ;) :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Απάντηση