ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Ενότητα συζητήσεων γενικής θεματολογίας
Απάντηση
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3628
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Εγω απο την αρχη σου ειπα να παρεις το ΒERETTA 682 αλλα εσυ ηθελες να ριξεις με το R. GAMBA .Αφου δεν το ,,εχεις ,,τι το ηθελες ? Εμενα το ειδες οτι στα χερια μου ενος εμπειρου κοκοροντουφεκα δεν γλυτωνει τιποτα . ;) :D :D :D Το οπλο φταιει που ξεχνουσες να σηκωσεις τον κοκορα και εφευγαν τα δισκακια ατουφεκιστα ? :lol: :lol: :D :D :D Αφου κατατρομαξες τις περδικες με τα μικρα διαμετρηματα ,και την φασαρια που εκανες απο τις τουμπες που ετρωγες στο βουνο ,θελεις να κατατρομαξεις και τους λαγους ? :lol: :lol: :D :D :D :P :P :P Ξεχασες που σε πηγα στους λαγους και τουφεκισες 5 και δεν πηρες κανενα και ακομα τρεχουν κοψοχολιασμενοι ? :o :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D :P :P :P
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1384
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Τί Να κάνω έκοψα μακριά να τον συνεφέρω τον Γέροντα :) :D :D :D Βάσω τρέξε με το Τσόκαρο έκείνο το βαρύ το ξύλινο :D :D :D :D
Αχ βρε Γέροντάκο που είπαμε να πάμε για φαγητό Κυριακή μεσημέρι κάπου ίσυχα και εσύ μας πήρες στο γήπεδο που είχε αγώνα ποδοσφαίρου και τελιώσανε και τα σάντουιτς :?: :D :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: Άσε που καβάλησες σε δύο πεζοδρόμια για να σταθμέυσεις :D :D :D :D :lol: :lol:
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3628
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Α,ολα κι ολα την επιλογη του μαγαζιου την ειχε ο Χρηστος . ;) :D :D :D Μη μου ριχνεις ευθυνες εμενα . 8-) Δεν σου φτανει που παραγγειλες μπριζολα μοσχαρισια και σου εφεραν μπριζολα αγριογουρουνου απο τροχαιο ατυχημα ? :o :D :D :D :D :D Ειδες τι επαθε ο Χρηστος ?Απο την μπριζολα που εφαγε του κολησε το δοντι επανω στο κρεας και τωρα ειναι με μειον ενα δοντι απο προχθες . :o :D :D :D :D :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

Kυριοι χρονια πολλα για τα 49 χρονια απο την εξεγερση του πολυτεχνειου . Στο θεμα μας τωρα ολα αυτα τα χρονια που ειμουν ιδιογωμοτης απο παλια με GAL 24 του ξαδελφου μου και GAL 12 και
ενα οπλο μονοκανο GAL 32 που ειχα για λιγο διαστημα , και μετα με GAL 36 που το εχω παρατηση τωρα , και τωρα το GAL 20 , εχω διαπιστοση οτι το ποιο δυσκολο και ιδιοτροπο και ασυμφορο οικομικα στο σεταπ του διαμετρημα που θελει αρκετο ψαξιμο ειναι το 12αρι , και δεν λεω στον τροπο που το γεμιζουμε γιατι εκει και μονο εκει ειναι το ποιο ευκολο διαμετρημα στο γεμισμα . Θυμαμε παλια με τον ξαδελφο που γεμιζαμε το 24αρι , οτι και να βαζαμε , και σε διαφορα νορμαλ σεταπ η με πιτουρο η με ταπα επεφταν τα πουλια , και νομιζα οτι ετσι θα ειναι σε ολα τα διαμετρηματα , αμ δε , οταν εβγαλα αδεια θηρας και γεμιζα τα δικα μου φυσιγγια στο GAL 12 τα βρηκα μπαστουνια δεν μπορουσα να παρω πουλι οσο και να πρωσπαθουσα , παρα μονο τα κοντινα , και εκει την παρατησα την ιδιογωμοση , και επερνα μονο ετοιμα φυσιγγια , οταν καπια στιγμη πηγα στην χιο στον θειο μου και ειχε ενα σουπερ ποζε GAL 32 και γεμιζε στην τυχη με καργαδουρα και μετραρη και εβαζε ταπες κοντες που για να παρουν υψος εβαζε τριμενο καλαμποκι απο της κοτες που ειχε , και εγω γελαγα , οταν δοκιμασα ομως τα φυσιγγια του 32αρι ξυριζαν ολα , και ας ηταν ετσι αθλια γεμισμενα στο περιπου , μεχρι που αποφασισα να παρω και εγω ενα μονοκανο γαλικο GAL 32 με κινητο ουρεο , που και αυτο γεμισμενα με πιτουρο τα φυσιγγια του , αλλα ζυγισμενα με την ζυγαρια πηγεναν καλα , που το επερνα μονο στα καθιστα πουλια , τσιχλες συκοφαδες και τρυγωνια , μετα χαλασε και το παρατησα , και ηθελα να ριχνω στο φτερο , και ασχολουμουν με το 12αρι , μετα πηρα το 36αρι , και εκει δεν βρηκα τουφεκια που να μην ηταν καλη , το ιδιο και στο 28αρι , και τωρα στο 20αρι ολα τα σεταπ που εχω ριξει ολα καλα , και με ταπα ντιανα , και με συγκερωτηρα , και ζυγισμενα ενα ενα στην ζυγαρια , ενα χθεσινο σεταπ που πηρα χθες την τρητη περδικα με το 20αρι ειναι ακου Περικλη καλυκας σενταιτ καψουλι cx1000 κομενος στα 69 χιλιοστα με PSB2 1,25 χ 26 με συγκερωτηρα gualandi 21 κλεισμενο με αστερι , μιση χαραξη , κονικη , τριτο που μαγκωνη , πατημα με κλειστο το μοτερ , και μετα ολα τα φυσιγγια κλεισμενα με το στροφειο ΣΤΡΟΦΕΙΟ ΡΕΛΙΑΣΜΑΤΟΣ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ - CAL.20

ΜΕ 3 ΚΕΦΑΛΕΣ

CNC EXPERT που ειχε μεγαλη κρουση που γεμισε ο τοπος φτερα , το ιδιο σε εναν κοτσυφα , και μια τσιχλα προχθες , και οσους 20ρακιδες ρωτησα εαν ειναι ευχαριστημενοι με τα ετοιμα φυσιγγια GAL 20 ολοι ηταν , εκτος απο την τιμη τους , και εβγαλαν το δικο τους συμπερασμα , οτι επειδη τα 20αρια ειναι ακριβα , για αυτο ειναι και καλα , εμ δεν ειναι ετσι , απλος στα μικρα ποιο ευκολα βρησκης επιτυχημενο σεταπ ,
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1384
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 17 Νοέμ 2022 08:17 Α,ολα κι ολα την επιλογη του μαγαζιου την ειχε ο Χρηστος . ;) :D :D :D Μη μου ριχνεις ευθυνες εμενα . 8-) Δεν σου φτανει που παραγγειλες μπριζολα μοσχαρισια και σου εφεραν μπριζολα αγριογουρουνου απο τροχαιο ατυχημα ? :o :D :D :D :D :D Ειδες τι επαθε ο Χρηστος ?Απο την μπριζολα που εφαγε του κολησε το δοντι επανω στο κρεας και τωρα ειναι με μειον ενα δοντι απο προχθες . :o :D :D :D :D :D :D
'Αντε τώρα έπιασε το μάτι σου και τον Χρήστο :) :D :D :lol: :lol: 'Ισα που έλεγα μαζί του μόλις επιστρέψεις απο τις ελιές να πάτε σκοπευτήριο να δούμε αν έγινε το τάμα που μου έκαναν :?: :?: ;) :)
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1384
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ έγραψε: 17 Νοέμ 2022 21:02 Kυριοι χρονια πολλα για τα 49 χρονια απο την εξεγερση του πολυτεχνειου . Στο θεμα μας τωρα ολα αυτα τα χρονια που ειμουν ιδιογωμοτης απο παλια με GAL 24 του ξαδελφου μου και GAL 12 και
ενα οπλο μονοκανο GAL 32 που ειχα για λιγο διαστημα , και μετα με GAL 36 που το εχω παρατηση τωρα , και τωρα το GAL 20 , εχω διαπιστοση οτι το ποιο δυσκολο και ιδιοτροπο και ασυμφορο οικομικα στο σεταπ του διαμετρημα που θελει αρκετο ψαξιμο ειναι το 12αρι , και δεν λεω στον τροπο που το γεμιζουμε γιατι εκει και μονο εκει ειναι το ποιο ευκολο διαμετρημα στο γεμισμα . Θυμαμε παλια με τον ξαδελφο που γεμιζαμε το 24αρι , οτι και να βαζαμε , και σε διαφορα νορμαλ σεταπ η με πιτουρο η με ταπα επεφταν τα πουλια , και νομιζα οτι ετσι θα ειναι σε ολα τα διαμετρηματα , αμ δε , οταν εβγαλα αδεια θηρας και γεμιζα τα δικα μου φυσιγγια στο GAL 12 τα βρηκα μπαστουνια δεν μπορουσα να παρω πουλι οσο και να πρωσπαθουσα , παρα μονο τα κοντινα , και εκει την παρατησα την ιδιογωμοση , και επερνα μονο ετοιμα φυσιγγια , οταν καπια στιγμη πηγα στην χιο στον θειο μου και ειχε ενα σουπερ ποζε GAL 32 και γεμιζε στην τυχη με καργαδουρα και μετραρη και εβαζε ταπες κοντες που για να παρουν υψος εβαζε τριμενο καλαμποκι απο της κοτες που ειχε , και εγω γελαγα , οταν δοκιμασα ομως τα φυσιγγια του 32αρι ξυριζαν ολα , και ας ηταν ετσι αθλια γεμισμενα στο περιπου , μεχρι που αποφασισα να παρω και εγω ενα μονοκανο γαλικο GAL 32 με κινητο ουρεο , που και αυτο γεμισμενα με πιτουρο τα φυσιγγια του , αλλα ζυγισμενα με την ζυγαρια πηγεναν καλα , που το επερνα μονο στα καθιστα πουλια , τσιχλες συκοφαδες και τρυγωνια , μετα χαλασε και το παρατησα , και ηθελα να ριχνω στο φτερο , και ασχολουμουν με το 12αρι , μετα πηρα το 36αρι , και εκει δεν βρηκα τουφεκια που να μην ηταν καλη , το ιδιο και στο 28αρι , και τωρα στο 20αρι ολα τα σεταπ που εχω ριξει ολα καλα , και με ταπα ντιανα , και με συγκερωτηρα , και ζυγισμενα ενα ενα στην ζυγαρια , ενα χθεσινο σεταπ που πηρα χθες την τρητη περδικα με το 20αρι ειναι ακου Περικλη καλυκας σενταιτ καψουλι cx1000 κομενος στα 69 χιλιοστα με PSB2 1,25 χ 26 με συγκερωτηρα gualandi 21 κλεισμενο με αστερι , μιση χαραξη , κονικη , τριτο που μαγκωνη , πατημα με κλειστο το μοτερ , και μετα ολα τα φυσιγγια κλεισμενα με το στροφειο ΣΤΡΟΦΕΙΟ ΡΕΛΙΑΣΜΑΤΟΣ

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ - CAL.20

ΜΕ 3 ΚΕΦΑΛΕΣ

CNC EXPERT που ειχε μεγαλη κρουση που γεμισε ο τοπος φτερα , το ιδιο σε εναν κοτσυφα , και μια τσιχλα προχθες , και οσους 20ρακιδες ρωτησα εαν ειναι ευχαριστημενοι με τα ετοιμα φυσιγγια GAL 20 ολοι ηταν , εκτος απο την τιμη τους , και εβγαλαν το δικο τους συμπερασμα , οτι επειδη τα 20αρια ειναι ακριβα , για αυτο ειναι και καλα , εμ δεν ειναι ετσι , απλος στα μικρα ποιο ευκολα βρησκης επιτυχημενο σεταπ ,
Νίκο , κάποια διαμετρήματα που γράφεις ουτε που τα έχω δουλέψει. Εχω 12,16,20,28,36,και φλόπερ. Λοιπόν σχετικά με την PSB2 έχω σετ απ Θανατηφόρο που την κάνω για το 12αρη και όπου νάνε μου τελειώνει και άλλη δεν θα βρίσκω. Για το 20αρη δουλευω την Αο στα 28γρ. και την Tecna στα 32γρ γιατί το όπλο μου ειναι μαγκνουμ. Μιά δική μου παρατήρηση είναι οτι στα μικρά Διαμετρήματα συγκεκριμένα στο 20αρη με ψιλά σκάγια πάνω απο το Νο9 κάτι δεν πάει καλά. Προσωπική μου άποψη οτι ίσως λογω στενότητας στην κάνη υπάρχει μεγάλη παραμόρφωση των σκαγιών. Συγκεκριμένα χθές τετάρτη έριξα σε 2-3 σιταρήθρες με 10 και 12 Νούμερο και ούτε που συγκινήθηκαν.
Β'εβαια τώρα Δώσαμε Τροφή στο Γεροντάκο να κοροιδευει αλλά που θα μου πάει θα τον βάλω στη Θέση του. :) :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3628
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Παλι για περδικες ειχες παει ? Εχεις κατατρομαξει τις περδικες, τους λαγους ,τα τρυγονια, τα ορτυκια ,τωρα εφτασε η σειρα και στις σιταριθρες . :( :lol: :lol: :lol: :D :D :D :P Πως θελεις να κτυπησεις σιταριθρα αν δεν της ριξεις με δραμια ? :o :lol: :lol: :D :D :D Απο την ταραχη της αποτυχιας στις σιταριθρες,ουτε καλημερα δεν μας ειπες :o :o :lol: :lol: :D :D :D Θα παμε αυτες τις ημερες στο σκοπευτηριο με τον Χρηστο .Του ειπα να πηγαιναμε χθες αλλα ειχε δουλεια να κανει. 8-) :P :P :P
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3628
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Νικολα Ορφανιδη ,εγω δεν εχω ασχοληθει ποτε με μικρα διαμετρηματα ,αν και θα ηθελα περισοτερο απο περιεργεια .Το ξαναλεω ο βασιλιας του κυνηγετικου οπλου ειναι το CAL 12 για αυτο αλλωστε και εχει επικρατησει παγκοσμιως εναντι των αλλων διαμετρηματων .Οπως εχω ξαναγραψει και παλαιοτερα δεν βλεπω τον λογο να κυνηγαμε με μικροτερα διαμετρηματα απο την στιγμη που και τα θηραματα ειναι λιγα, και οι τιμες στα μικρα διαμετρηματα στα υλικα ειναι ποιο ακριβα και στα περισοτερα διαμετρηματα δεν υπαρχουν στο εμποριο ,και σαν βαρος του οπλου ειναι περιπου στα περισοτερα ,στο βαρος ενος 12αριου .Καποτε οταν ειμαστε μικροι υπηρχε αφθονια θηραματων ,και λογω ηλικιας τα πρωτα κυνηγια τα εκανα και εγω με ενα 36αρη με κινητο ουραιο για να μαθω σκοποβολη και να παρω τον αερα στο φτερο .Μετα απο αυτη την αρχη συνεχεια κυνηγαω με cal 12 σε ολα μου τα κυνηγια .Δεν σου κρυβω οτι και τωρα θα ηθελα να παρω ενα οπλο CAL 36 αλλα περισοτερο σαν αναμνηση εκεινης της εποχης των πρωτων μου κυνηγιων σαν μικρο παιδι . ;) 8-) Με αυτο κτυπουσα κεφαλαδες ,συκοφαγους[τοτε επιτρεπονταν το κυνηγι τους] και σιταριθρες. 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

Nικολα στην ιδιογωμοση και στην αναγωμοση στα μικρα συμφερη και ειναι ποιο φτηνα , παρ ολου που οι καλυκες στα μικρα ειναι ποιο ακριβη απο του `12αριου , στο 20αρι δεν ειναι ακριβη οι καλυκες μονο ενα ευρω ποιο πανω η εκατο εχουν απο του 12αριου , εκει που ειναι πανακριβα ειναι τα μικρα στα ετοιμα φυσιγγια , αλλα αυτο δεν μας ενδιαφερη , εμας τους ιδιογωμοτες . Περικλη συνηθος δεν βαζω ποιο ψιλα σκαγια απο τα 9αρια σε κανενα θηραμα , με το 9αρι να ειναι το αγαπημενο μου σκαγι στα περισοτερα μικρα , τσιχλα , ορτυκι , μονο 9αρια , και καμια φορα και στα τρυγονια τα ντοπια τα κοντινα που ερχωντε στην βοσκη , περδικα ποιο πολυ 7αρια , και σπανια 6ρι που βαζω στην δευτερη , αγριοπεριστερα 7αρια , φασα 6αρι, οποτε κανω ολα μου τα κυνηγια με 9αρι , 8αρι , 7αρι , 6αρι , για να καταλαβης , ειχα παρει 4 τσουβαλια των 25 κιλων σε 9αρια , 1 τσουβαλι 8αρια , και 1 τσουβαλι 7αρια , 6αρια δεν πηρα γιατι εχω πολλα φυσιγγια παλια ετοιμα σε νουμερα 6αρια , 5αρια , 4αρια , ακομα και μαγνουμ , που σπανια ριχνω που και που κανενα κατω του 6αριου σε φασα , μονο και μονο για να φευγουν , εαν και να μην φυγουν δεν με νιαζει γιατι δεν χαλαν , και θα παρουν συλεκτικη αξια
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3628
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Συμφωνω Νικολα οτι στους ιδιογομωτες τα φυσιγγια μικρων διαμετρηματων ερχονται ποιο φθηνα ,απο οτι τα ετοιμα τα οποια ειναι πανακριβα . 8-) Εγω μιλαω για τον συνδιασμο ολων των παραπανω ,για αυτο και τα μικρα διαμετρηματα δεν τα προτιμουν πολλοι κυνηγοι .Οταν ενας ιδιογομωτης μπορει να γεμισει απο 24 γραμ σκαγια για το CAL 12 γιατι να παρει 20ρακη π.χ.Και εγω ολα μου τα κυνηγια τα κανω με τρια νουμερα σκαγιων παντα .Νουμερο 9 [τσιχλα ορτυκι τρυγονι] ,νουμερο 7[φασα περδικα ] και νουμερο 5 [λαγο ]. 8-) 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

Λαγο μονο κανενα τυχεο , με οτι εχω μεσα , εχω να χτυπισω 3 χρονια λαγο , εχω χτυπηση και με 9αρι λαγο σε κυνηγι τσιχλας , με 7,5 σε περδικα και με 6αρι , μια φορα μονο που πηγα ειδικα για λαγο και ειχα 4αρια
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3628
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Και εγω τους περισοτερους λαγους τους εχω κτυπησει με 7 νουμερο σκαγια σε κυνηγι περδικας,και μερικους με νουμερο 9 σε κυνηγι μπεκατσας και τσιχλας οπως λες .Και η πλακα ειναι οτι οσους εχω τουφεκισει με νουμερο 9 τους εχω κτυπησει ολους :D :D :D Οταν πηγαινω με τους φιλους στο χωριο με τα λαγοσκυλα τους ,μονο τοτε βαζω μεσα νουμερο 5 σκαγια . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ΤΕΛΟΣ 20αρι μονο στης τσιχλες, κοτσυφια , και ορτυκια , σημερα 5 τουφεκιες στης περδικες πηρα μονο μια , και οι αλλες παρ, ολου ειμουν μεσα στην σκοπευση , ουτε που το καταλαβαν
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ο Περικλης λεει συγκεκριμένα στο 20αρη με ψιλά σκάγια πάνω απο το Νο9 κάτι δεν πάει καλά. Προσωπική μου άποψη οτι ίσως λογω στενότητας στην κάνη υπάρχει μεγάλη παραμόρφωση των σκαγιών , ..... και εγω απαντω Περικλη οταν ριχνεις 32 γραμμαρια KAI 28 γραμμαρια στο GAL 20 με 10αρια , και 12αρια σκαγια :D πως θες να εχεις σωστα αποτελεσματα λογο μεγεθους και στριμογματος στην θαλαμη του 20αριου , ριξε 24 γραμμαρια ν 10 και θα δεις ;)
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1384
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Νίκο στα ψιλά σκάγια χρησιμοποιώ μόνο στα 22-24γρ για να να ειναι περισσότερα . Στα 28/32 γεμίζω μόνο για πέρδικα Νο6. Αυτό που πρόσεξα με τα ψιλά ήτανε στο 12νούμερο που γέμιζα στο 12Ga.
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 18 Νοέμ 2022 09:03 Νικολα Ορφανιδη ,εγω δεν εχω ασχοληθει ποτε με μικρα διαμετρηματα ,αν και θα ηθελα περισοτερο απο περιεργεια .Το ξαναλεω ο βασιλιας του κυνηγετικου οπλου ειναι το CAL 12 για αυτο αλλωστε και εχει επικρατησει παγκοσμιως εναντι των αλλων διαμετρηματων .Οπως εχω ξαναγραψει και παλαιοτερα δεν βλεπω τον λογο να κυνηγαμε με μικροτερα διαμετρηματα απο την στιγμη που και τα θηραματα ειναι λιγα, και οι τιμες στα μικρα διαμετρηματα στα υλικα ειναι ποιο ακριβα και στα περισοτερα διαμετρηματα δεν υπαρχουν στο εμποριο ,και σαν βαρος του οπλου ειναι περιπου στα περισοτερα ,στο βαρος ενος 12αριου .Καποτε οταν ειμαστε μικροι υπηρχε αφθονια θηραματων ,και λογω ηλικιας τα πρωτα κυνηγια τα εκανα και εγω με ενα 36αρη με κινητο ουραιο για να μαθω σκοποβολη και να παρω τον αερα στο φτερο .Μετα απο αυτη την αρχη συνεχεια κυνηγαω με cal 12 σε ολα μου τα κυνηγια .Δεν σου κρυβω οτι και τωρα θα ηθελα να παρω ενα οπλο CAL 36 αλλα περισοτερο σαν αναμνηση εκεινης της εποχης των πρωτων μου κυνηγιων σαν μικρο παιδι . ;) 8-) Με αυτο κτυπουσα κεφαλαδες ,συκοφαγους[τοτε επιτρεπονταν το κυνηγι τους] και σιταριθρες. 8-)
Βγές και λίγο εκτός Ελλάδος να πάρεις μιά ιδέα τί γίνεται παγκόσμια και Ξέχνα τα 36αρια με τα κινητά ουραία που φτιάξατε μετά την Κατοχή απο τα Enfield που πήρατε λάφυρα. Πάρε στα χέρια σου κανένα 20αρη και 28αρη γέρος άνθρωπος που εισαι να δείς την ευκολία σου.
Άντε να δουλευουνε και τα εργαστήρια να φτιάχνουνε εργαλεία και στάδια για μικρότερα διαμετρήματα.
¨εμεινες με το κανόνι :) :) :D :D :D ΚΑι τα κοκόρια.
:D :D :D :D Με τσαττίζεις και εσύ σήμερα που πάω για την Τέταρτη δόση ν γίνω ΑρχηΚόρωνάτος :) :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3628
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Βρε μαστορα να βγω εκτος Ελλαδας για να κτυπησω φασες ημερες που γυριζουν μεσα στην Πολη και καθονται πανω στα καλωδια της ΔΕΗ ? Αυτες τις κτυπαω και με την σφεντονα και δεν κανω και ζημιες και στα καλωδια . ;) 8-) :D :D :D Πας φιρι φιρι με τα εμβολια . :o Δεν βλεπεις που ο κοσμος πεφτει σαν τα κοτοπουλα απο ξαφνικιτιδα ? :cry: :cry: Εγω που δεν εχω κανει κανενα εμβολιο δεν εχω αρρωστησει απο κορονοιο ποτε ,ενω εσυ που εχεις κανεις τρια και πηγαινεις για το τεταρτο ,εχεις αρρωστησει δυο φορες .Σου ειπα εχεις το εμβολιο μεσα στο σπιτι σου αλλα δεν ακους τον Γεροντα .Το φαρμακο ειναι η ζιβανια στο ξαναλεω μηπως και με ακουσεις . ;) 8-) :D :D :D :D :P :P :P
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3628
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

https://www.youtube.com/watch?v=Q8eVqOf ... SuperFails Ο Περικλης εχει δωσει να δοκιμασουν τα φυσιγγια του . :o :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ την 21 Νοέμ 2022 17:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 1404
Εγγραφή: 30 Αύγ 2021 16:04

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Είναι φυσίγγια πυρινικής σύντηξης :mrgreen:
Παρης Σ
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 15:08

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από Παρης Σ »

:D :D :D :D
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3628
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Πρεπει να μας δωσει το σεταπ ο Περικλης . :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Απάντηση