ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Ενότητα συζητήσεων γενικής θεματολογίας
Απάντηση
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Νικολα ο Χρηστος ειναι πολυ καλο παιδι και ΚΥΡΙΟΣ και κανουμε παρεα γιατι ψαχνομαστε παρα πολυ με μεγαλο κοστος σε υλικα και εξοδα με βενζινες κ.λ.π για να παμε στο σκοπευτηριο η στο βουνο και να κανουμε τις δοκιμες μας .Προφανως και δεν το εκανε εσκεμενα αλλα μαλλον απο τα νευρα του ,γιατι ενω κανουμε τοσα τρεχαματα με δοκιμες ,υπαρχουν φιλοι ιδιογομωτες που ενω τους δινεις ενα ετοιμο σεταπ δοκιμασμενο πολλες φορες ,αυτοι αρχιζουν και λενε διαφορα και κρινουν χωρις να εχουν κανει δοκιμες ,γιατι πρεπει να ξερεις οτι στις δοκιμες που κανουμε δεν γεμιζουμε ενα φυσιγγιo [γιατι με ενα φυσιγγιο δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα ]αλλα πολυ περισοτερα και οι δοκιμες γινονται με διαφορα τσοκ ,με διαφορους συγκεντρωτηρες ,διαφορα καψουλια ,κ.λ.π .Στη τελευταια δοκιμη που καναμε και υπαρχει η παρεξηγηση ,ειναι γιατι δοκιμασαμε πρωτοποριακο για τα δεδομενα σεταπ με PSB1 στο 1,50 χ28 γραμ [δηλαδη εξω απο τα γνωστα σεταπ της εταιρειας ]και βγηκε αριστο .Εγραψαν λοιπον διαφοροι ,οτι γιατι βαλατε 1,50 πυριτιδα αφου η εταιρεια την δινει στο 1,70 χ32 κ.λ.π τετοια περιεργα και νευριασε και αυτος και εγω .Οχι βεβαια με σενα αλλα με ολους τους αλλους ,και πηρε η μπορα και εσενα . ;) 8-) :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ την 02 Μαρ 2023 11:31, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 01 Μαρ 2023 08:26 Θελεις να τα ακουσεις πρωι πρωι και πρωτομηνια . :?:
pericles έγραψε: 28 Φεβ 2023 08:58 Μάς την εκανε την κοπάνα ο γεροντάκος απο τον Καφενέ ή παιδευεται ακόμη να αγκιστρώσει καλαμάρι να πάρει στο σπίτι :?: :?: :) :D :D
Άσε που τώρα ανακάλυψε το 1,4 Χ28 στη PSB5 που την έκανα ετσι πρίν 20 χρόνια :) :D :D :D :D
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ έγραψε: 27 Φεβ 2023 21:22 κριμα φετος που δεν ειχε αρκετα πουλια , εριξα ολη την σεζον 550 φυσιγγια , θα ριξω και αυριο μερικα , και τελος εδω σκοπευτηρια δεν εχουμε , οποτε ξανα τον αυγουστο. Τελικα ο Χατζιωτης πολυ ντομπρος , μου το εφτιαξε καλα , και εαν και μεταχηρισμενο μου ειπε οτι εχει εγυηση , δεν πληρωσα ουτε σεντς , μεχρι και τα μεταφορικα των κουριερ πληρωνε μπρος πισω , και με πηρε τηλεφωνο μεσα στης γιορτες να με ρωτηση εαν δουλευει καλα το οπλο
Ορφανίδη καλά είσαι εγώ φέτος ούτε 3 κουτια δεν κατάφερα να ρίξω σε ολα τα κυνήγια. Στην Τσίχλα δεν έχω πάει, σιταρίθρες δεν είχε παρά μόνο ελάχιστες. Λίγα φυσίγγια εριξα στην Πέρδικα και μερικά στις φάσες.
Ποσα φυσιγγια εριξες μας εγραψες ,αλλα ποσα θηραματα κτυπησες με αυτα τα φυσιγγια που εριξες δεν μας ειπες . :o :lol: :lol: :lol: :D :D :D Θα σου πω εγω .Κανενα .8-) Ακομα τρεχουν ολα τα θηραματα . :o :lol: :lol: :lol: :P :P :P Και αφου θελεις να μου πεις οτι με την PSB5 γεμιζες 1,40 χ28 πριν πολλα χρονια ,εγω θα σου πω ενα σεταπ με PSB1 1,50 X 28 .Αυτο το εχεις δοκιμασει ? Λοιπον αυτο το σεταπ ειναι by Angelopoulos now .δοκιμασμενο με τον κατασκοπο σου στο σκοπευτηριο . ;) :D :D :D :D :D
Γεροντάκο μην προκαλείς γιατι 6 χρονια έκαναν κάποιες βιομηχανιες να αντιγράψουν την Α0 που έκανα στα 32. :mrgreen:
'Ασε που τώρα στην εξορία προσπαθω να βελτιώσω με την λι λοατ ολ κανένα ψευδοφυσιγκάκι τους :)

Ορφανίδη Κάπου πρέπει να εγινε παρεξήγηση , ο συγκεκριμένος φίλος ειναι Κύριος και τον Γνώρισα προσωπικά. 8-) 8-)
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Γεροντάκο μην προκαλείς γιατι 6 χρονια έκαναν κάποιες βιομηχανιες να αντιγράψουν την Α0 που έκανα στα 32. :mrgreen:
'Ασε που τώρα στην εξορία προσπαθω να βελτιώσω με την λι λοατ ολ κανένα ψευδοφυσιγκάκι τους :)
Αλλο παλι και αυτο .Να εχεις τοσες αριστες μηχανες ,και να προσπαθεις να γεμισεις φυσιγγια με χειροκινητη μηχανη αρχαια .Οταν ξαναερθεις στην Αθηνα θα σου κανω ειδικα σεμιναρια πως με πολυ λιγη πυριτιδα για 30 γραμμαρια γεμιζεις φυσιγγια μαγκνουμ . 8-) :o :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Γεροντάκο λόγω έλλειψης χώρου στο χωριό είχα αποφασίσει να μην μεταφέρω τις πεντασταδιακές εκεί και για 18 μηνες να μην κάνω Ιδιογώμοση. Επειτα το μετάνοιωσα και αγόρασα αυτή για μερικά φυσίγγια που στο μεταξύ δεν χρεισημοποίησα ακόμη άσε που εχω και άλλη την ιδια στο εμπορευμαστοκιβώτιο με τα πράγματα. Ακόμη έχω και αυτή που μου εστειλε ο Γιάννης ,Ξερεις εσύ, σύν μία Lyman που ειναι μεταλλική και προκάτοχος της Lee Load all. Δεν πειράζει όμως , ασε να μεγαλώση ακόμη λίγο η εγγονή μου και θα την δώσω να αρχίσει Ιδιογόμωση για να προλάβει τον Σπύρο Παίσιο :) :D :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Δεν αντεχω αλλες δικαιολογιες .Δικηγορος επρεπε να γινεις . 8-) 8-) :o :lol: :lol: Ο Σπυρος Παισιος εχει αρχισει να πηγαινει κυνηγι με τον Παππου του ,και εχει παρει τα πρωτα μαθηματα ιδιογομωσης με βαθμο αριστα . :D :D :D Λοιπον ,τι θα πιουμε σημερα στον καφενε ? η ετοιμαζεσαι να την ξανακανεις κοπανα παλι ? :o :o :lol: :lol: :lol:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

'Αντε σε λίγο θα είσαστε μαζί στην ίδια Τάξη με τον Σπύρο Παίσιο :) :) :D :D :D
Από ποτά οτι θέλεις πίνουμε :) :) Ο καλός ο Μύλος ολα τα αλέθει. Χθες μεσημέρι έπινα κόκκινο κρασάκι και το βράδυ μπύρα γιατί άρχισε η ζέστη εδώ :) :) :)
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Την κυριακη τον ειχα παρει μαζι μου στο κυνηγι στο χωριο ,και πηγαμε σε ενα γιατακι που εχει μεσα στο κτημα μου ενας καπρος θηριο ,και τον ανεβασα σε ενα δεντρο για να βλεπει ,αλλα δεν ηταν εκει το αγριογουρουνο .Μου ειπαν οι γειτονες οτι το εβλεπαν συνεχεια μεσα στο κτημα μου σε μια καλαμιωνα που εχει κοντα στο ρεμα .Παντως πηγαινει εκει γιατι ηταν γεματος ο τοπος με ακαθαρισιες του πολυ φρεσκιες .Ασε που μου εχει σκαψει ολες τις ριζες απο τις ελιες . 8-) Τον ειχα παρει μαζι μου τον Σπυρο Παισιο και σε ενα απογευματινο τσιχλας μια μερα νωριτερα ,και του αρεσει πολυ το κυνηγι . :D :D :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

'Αντε τώρα σε λιγο θα μας πείς οτι ο Σπύρος Παίσιος θήρευσε και Αγριόχοιρο :) :D :D :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Σε λιγο καιρο μολις φτιαξει ο καιρος μου ζητησε να τον παρω μαζι μου στο σκοπευτηριο . ;) :o :D :D Ασε που εχει γινει ειδικος και στην ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ . ;) :o :D :D :D :D Εχει μεγαλο ταλεντο . 8-) Λες να πηρε το DNA απο τον Παππου του ? :D :D :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

Καθησα και λογαριασα απο το ημερολογιο που κραταω , και εριξα ολη την σεζον 58 φυσιγγια GAL 12 , 12 φυσιγγια GAL 28 και 508 φυσιγγια GAL 20 , συνολο ολα μαζη 578 φυσιγγια και απο τα τρια διαμετρηματα , και θελω να πω ποσο οικονομια κανουμε με την ιδιογωμοση , και ειδικα στα μικρα διαμετρηματα που περνουν λιγοτερα σκαγια και πυριτηδα , στο GAL 20 ειχα παρει 500 καλυκες , και εχω ριξει 508 φυσιγγια , και εχω ακομα 431 καλυκες , δηλαδη πεταξα 69 καλυκες GAL 20 οταν εχω ριξη 508 φυσιγγια GAL 20 , δηλαδη τον καθε καλυκα τον γεμισα ξανα και ξανα περιπου 8 φορες πριν τον πεταξω , δεν ειμαι τσιγγουνης , αλλα θελω στον κοπο μου να κανω συχρονος και την οικονομια μου , και το χομπι μου γεμιζωντας τα φυσιγγια , και χτυπησα 1 λαγο με το 20αρι , 5 περδικες με το 20αρι , 9 με το 12αρι συνολο 14 περδικες , 1 ορτυκι με το 12αρι , αγριοπεριστερα 11 με το 20αρι και 11 με το 28αρι συνολο 22 , τρυγονια 2 με το 20αρι , και 6 με το 12αρι συνολο 8 , 2 σωστες μπεκατσες με το 20αρι , και μια αδυνατη κοκαλιαρα τραυματισμενη που δεν τρωγωνταν και την πεταξα , που δεν πιανετε , οποτε λεω 2 μπεκατσες , 5 φασες με το 20αρι , και 3 με το 12αρι συνολο 8 , και 38 κοτσυφια , 94 τσιχλες συνολο 132 τσιχλοκοτσυφα ολα με το 20αρι , ΥΓ πιστευω ποιο καλα να γραφουμε αυτα , η μια ιστορια , παρα να πειραζουμε ο ενας τον αλλον
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

και ακουγετε παραξενο με το GAL 28 να ριξω 12 φυσιγγια , και να παρω 11 αγριοπεριστερα , και ειναι αληθινο , γιατι ηταν ολα καθιστα σε ενα παλιο κτηριο που ερχωνταν , που δεν εχεις αλλη επιλογη , η στα καθιστα και κοντα , λογο κλειστου μερους και μικρης ορατοτιτας η καθολου , γιατι ολα θα χανωνταν οταν θα επεφταν μεσα στα καλαμια , και ολα θα διαλιονταν οταν τους εριχνα με 12αρι , η 20αρι . που δοκιμασα σε ενα και το πηρα μισο διαλυμενο ,
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Καλά είσαι Νίκο 'εκανες το κέφι σου.
Ας κάνει και μιά αναφορά ο Γεροπαππούς τί κτύπησε την περασμένη σαιζόν εκτός απο δισκάκια στο σκοπευτήριο :?: :) :D :lol: :lol: :lol:
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Λοιπον αφου θελει να μαθει ο Περικλης ,την περασμενη σεζον ξεκινησα με τα ορτυκια που κτυπησα [σε χαλια χρονια] καμια 20αρια συνολο με 22 φυσιγγια .Απο τα δυο φυσιγγια που εριξα παρα πανω ,το ενα το εριξα σε ενα ορτυκι που ηταν τραυματισμενο απο τον Χρηστο και μου το ξαναεβγαλε το σκυλι απο ενα πυκνο μερος ,και το αλλο φυσιγγιο απο ενα ορτυκι που το πηρα με την δευτερη τουφεκια .Κτυπησα 2 τρυγονια τα μοναδικα που τουφεκισα οταν ημουν στο Χωριο ,ολα με το πλαγιοκανο RENATO GAMBA και με χαρτινα φυσιγγια ιδιογομωσης απο 28 μεχρι 30 γραμ σκαγια .Στις τσιχλες δεν πηγα καθολου λογω γεωργικων εργασιων απουσιαζα σχεδον ενα μηνα στα μπασιματα [ελιες]και μετα λογω κρυου που μου απαγορευσε ο γιατρος να πηγαινω κυνηγι λογω καρκινου ,και νευροπαθειας απο την χημειοθεραπεια ,που δεν κανει,και παγωνει το σωμα μου .Συνολο εριξα 24 φυσιγγια ολη την χρονια και πηρα 22 θηραματα ;) 8-) Αλλα πηγα παρα πολλες φορες κυνηγι στο κρεβατι μου ,και κτυπησα παρα πολλα θηραματα . ;) :lol: :lol: :lol: :lol: Επισης πηγα παρα πολλες φορες στο σκοπευτηριο ,τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα ,και μερικες φορες και δυο φορες και εριξα αρκετα φυσιγγια στα δισκακια με φυσιγγια ιδιογομωσης με παρα πολυ καλα σκορ ,και εκανα παρα πολλες δοκιμες στον πινακα 8-) ;) :lol: :lol: :lol: Ας μας πει τωρα και ο Περικλης τι εκανε φετος . ;) 8-) :lol: :lol: :lol: Λοιπον θα σας πω εγω επειδη τα ξερω απο πρωτο χερι .Σιταριθρες -0 τσιχλες-0
τρυγονια -0 ορτυκια -0 φασες -0 περδικες 1 τραυματισμενη που την κτυπησε με το αυτοκινητο κατα λαθος , μπεκατσες -0 λαγο --0 παπιες -0 χηνες-0 .Δηλαδη ολα μηδεν. :o Πολυ καλα πηγε η χρονια του και ολα τα θηραματα τα κτυπησε με φυσιγγια ιδιογομωσης . ;) :lol: :lol: :lol: :P :P :P
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: για τον Περικλη . Νικολα να εισαι καλα και του χρονου
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Υγεια πανω απο ολα να εχουμε Νικολα ,και ευχομαι του χρονου να ειναι καλυτερη απο θηραματα χρονια . ;) 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

εγω παντος ειμαι ολιγαρκης , μια χαρα το απολαυσα φετος το κυνηγι με το 20αρι , τι να τα κανω τα τσουβαλια γεματα πουλια , που χανουν την χαρη τους , λιγα και δυσκολα , και οχι πολα και ευκολα ,αλλοι γρινιαζαν εδω στο νησι , και δεν το κουναγαν απο τον καναπε , γιατι ηθελαν να πηγαινουν με το αυτοκινητο διπλα στο καρτερι , χωρις να περπαταν ουτε 10 μετρα ,και να χτυπαν καθε φορα 15 και 20 πουλια μεσα σε μια ωρα , ενω φετος εαν δεν περπαταγες δεν εκανες πουλια
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

κυριοι θυμαστε και τα δικα μου αστεια , με τον Παπ με τα σκαγια , τον Καββαδια , ενας μεθυστακας απειλη, τι πλακα ηταν αυτη ποσο διασκεδαζα , ειδικα εαν επινα και καμια σουμα
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 07 Μαρ 2023 09:05 Λοιπον αφου θελει να μαθει ο Περικλης ,την περασμενη σεζον ξεκινησα με τα ορτυκια που κτυπησα [σε χαλια χρονια] καμια 20αρια συνολο με 22 φυσιγγια .Απο τα δυο φυσιγγια που εριξα παρα πανω ,το ενα το εριξα σε ενα ορτυκι που ηταν τραυματισμενο απο τον Χρηστο και μου το ξαναεβγαλε το σκυλι απο ενα πυκνο μερος ,και το αλλο φυσιγγιο απο ενα ορτυκι που το πηρα με την δευτερη τουφεκια .Κτυπησα 2 τρυγονια τα μοναδικα που τουφεκισα οταν ημουν στο Χωριο ,ολα με το πλαγιοκανο RENATO GAMBA και με χαρτινα φυσιγγια ιδιογομωσης απο 28 μεχρι 30 γραμ σκαγια .Στις τσιχλες δεν πηγα καθολου λογω γεωργικων εργασιων απουσιαζα σχεδον ενα μηνα στα μπασιματα [ελιες]και μετα λογω κρυου που μου απαγορευσε ο γιατρος να πηγαινω κυνηγι λογω καρκινου ,και νευροπαθειας απο την χημειοθεραπεια ,που δεν κανει,και παγωνει το σωμα μου .Συνολο εριξα 24 φυσιγγια ολη την χρονια και πηρα 22 θηραματα ;) 8-) Αλλα πηγα παρα πολλες φορες κυνηγι στο κρεβατι μου ,και κτυπησα παρα πολλα θηραματα . ;) :lol: :lol: :lol: :lol: Επισης πηγα παρα πολλες φορες στο σκοπευτηριο ,τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα ,και μερικες φορες και δυο φορες και εριξα αρκετα φυσιγγια στα δισκακια με φυσιγγια ιδιογομωσης με παρα πολυ καλα σκορ ,και εκανα παρα πολλες δοκιμες στον πινακα 8-) ;) :lol: :lol: :lol: Ας μας πει τωρα και ο Περικλης τι εκανε φετος . ;) 8-) :lol: :lol: :lol: Λοιπον θα σας πω εγω επειδη τα ξερω απο πρωτο χερι .Σιταριθρες -0 τσιχλες-0
τρυγονια -0 ορτυκια -0 φασες -0 περδικες 1 τραυματισμενη που την κτυπησε με το αυτοκινητο κατα λαθος , μπεκατσες -0 λαγο --0 παπιες -0 χηνες-0 .Δηλαδη ολα μηδεν. :o Πολυ καλα πηγε η χρονια του και ολα τα θηραματα τα κτυπησε με φυσιγγια ιδιογομωσης . ;) :lol: :lol: :lol: :P :P :P
Δελτίο κυνηγετικής κάρπωσης ζ'ητησαμε και εσύ μας έφερες Ιατρική αναφορά :) :D :D :D :D Για 'Ανοια δεν έχουν γράψει κάτι :?: :?: :D :D :D
Γεροντάκο φυσίγγια δεν μέτρησα πόσα εριξα αλλά στα τρυγόνια είμαστε ισοπαλία μόνο μια μέρα πήγα και έπεσα στο μπάσιμο. κάποιοι εδώ πήγαινανε κάθε μέρα και δεν πήραν ούτε ένα ;) ;) Πέρδικες δεν μας έγραψες αλλά εγώ κτήπησα καμιά 10καριά και με το 12αρη και με το 20αρη :) :) Σιταρήθρες 6 μόνο γιατί ήτανε τρομαγμένες απο ένα ΓεροΤουφεκαλεύρι στο 'Ιλιον :D :D :D :D Σε Τσίχλα δέν εριξα φέτος γιατί δεν πήγαινα αλλά έφαγα δύο τηγανιτές με ελαιόλαδο απο τον φίλο μου τον Τάσο. :) :) Το συμπέρασμα μου για τις τσίχλες ειναι οτι το FaceBook λειτούργησε αρνητικά σε εμένα περιμένοντας να γράψει κανείς οτι υπήρχαν πουλιά αλλά ολοι έγραφαν και περιέγραφαν ότι τους συμφέρει. Τις χρονιές που πήγαινα πρό F/B στην εσχάτη περίπτωση 2-3 πουλιά πέρναμε στό σπίτι. Με την νεα χρονιά τέρμα το f/b για παρακολούθηση κυνηγετικών. :) :)

Υ.Γ. Ορφανίδη κανένα δύο ποτάκια δεν βλάπτουν και εγώ το εφαρμόζω καθε βράδυ. Μπορεί να ειναι μπύρα, Τσίπουρο Ουισκάκι, κρασάκι, ρούμι, Ο καλός ο μύλος δουλευει με όλα. Ψες που θυμάμε ήτανε δυό Γράπες απο μοσχάτο σταφύλι Ιταλικής προέλευσης. :) :D :D :D Και να δεις ύπνο που έκανα αδιάκοπα απο τις 9+30 μέχρι τις 4+20 σήμερα το πρωί. :) :D :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
Απάντηση