ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Ιστότοπος www. IDIOGOMOSI .com και θεματικές κατηγορίες
Απάντηση
Ανεστης19
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 23 Μάιος 2024 20:09

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Ανεστης19 »

Το οπλο μου ειναι του 2008 και πανω στις κανες γραφει 18.4 δεν το εχω μετρήσει ποτε μα δω αν ισχύει ...εχω ακουσει και εγω οτι τα ποιο παλια ρωσσικα ειχαν πολυ στενους αυλους!! Απο ενα χωριο τις θεσσαλονικης τα Βασιλικα
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3852
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Παλι καλα Ανεστη που ειναι 18,4 ,γιατι τα ποιο παλαια οπλα ηταν 18,2 ,και υπηρχαν μερικα και 18,1 .Σαν οπλα ειναι πολυ γερα και αξιοπιστα .Για να το γραφει επανω τοσο θα ειναι .Να εισαι καλα .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Ανεστης19
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 23 Μάιος 2024 20:09

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Ανεστης19 »

Ειμαι πολυ ευχαριστημένος με οπλο το μονο που εκανα ηταν να το ζυγησω λιγο γιατι ηταν εμπροστοβαρες.. και εσεις ναστε καλα ευχαριστω πολυ για της πληροφορίες!! Εδω στο χωριο νμζ ειμαι ο μονος που γεμίζω φυσίγγια και δεν έχω καποιον να κανω συζητήσεις και ανταλαγει εμπειριών...στο φορουμ βρήκα την χαρα μου διαβαζω διαρκος παλιοτερες συζητήσεις και αρθρα και με βοηθάνε πολυ να καταλαβω μερικα πραγματα
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3852
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ειναι πολυ καλη παρεα το ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ με πολυ καλους φιλους απο ολη την Ελλαδα .Οτι χρειαστεις πανω στην ιδιογομωση ρωτα . ;)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Γιαννουλης Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:19

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Γιαννουλης Δημητρης »

Καλημέρα κύριε Νίκο μια ερώτηση εάν γνωρίζετε,κετσε 15-20mm που να μας κάνει για μάλλινη τάπα για να κοπεί με σγρομπια από που μπορώ να προμηθευτώ;
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3852
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Δημητρη καλημερα .Ο κετσες που παιρνουμε ειναι σε ρολλο ,η φυλλα και ειναι περιπου σε παχος 7,8 χιλιοστα αλλα αν τον πιεσεις γινεται ποιο λιγο το παχος του .Με τον Χρηστο που τις φτιαχνουμε κολαμε τα φυλλα [3,4]αναλογα το υψος που τις θελουμε και τα κοβουμε σε ειδικο μηχανημα που κοβουν δερματα με μαχαιρι [σγρομπια]κατασκευης δικο μας σε πρεσα και μετα τις βαζουμε στο πρεσακι που μου εχει δωσει ο αγαπητος μου φιλος ο Μιχαλης ο Τσιγαδας και με την πιεση τις φτιαχνουμε οτι υψος θελουμε .Ειναι αριστο υλικο και βγαζει απιστευτες τουφεκιες με τον τροπο στησιματος που εχω γραψει .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 668
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

καλημερα , βλεπω το φορουμ μας αποκτα ενδιαφερον εαν γραφουν καινουρια μελη της αποριες τους , θα πω και εγω κατι που εχω δει , εχω ταπες γνησιες παλιες μαληνες , και καβακια χαρτινες , και σε GAL 12 και σε GAL 20 η μαλινες ειναι δυο ειδων , δηλαδη απο διαφορετικο υλικο , αλλα στο ιδιο κουτι εχουν διαφορετικο υψος , και διαφορετικη συμπιεση , δηλαδη αλλες ειναι ποιο μαλακες , και αλλες ποιο σκληρες , με αποτελεσμα να εχω θεμα με την ογκομετρια , που βαζω σε μερικες πανω ποιο πολλα χαρτονια , για να κλειση σωστα , και παλι μερικες φορες λογο οτι αλλες σιμπιεζωντε ποιο πολυ , και αλλες ποιο λιγο , εχω μια αμοιομορφια στο κλεισιμο του φυσιγγιου , με της ντιανα ομως δεν εχω τετοια προβληματα , ουτε με της FS που ειναι ταπες φελου σε σαιντουιτς με ταπα μαλινη , και προσεξα οτι μερικες ταπες μαλινες εχουν μικρες τριπες απο καποιο εντομο
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3852
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Νικολα τις γνησιες μαλλινες τις τρωει ο σκορος αν ειναι πολλων χρονων ,για αυτο και εχει αυτες τις τρυπουλες φαγωματα .Με τον τροπο που φτιαχνουμε τις ταπες με τον κετσε μονοι μας με τον Χρηστο εχουν ολες το ιδιο υψος ,αλλα κατα το ρελιασμα θελουν περισοτερο πατημα για να πατηθουν καλα λογω ελαστικοτητας και αν ρυθμισεις την μηχανη σου σε τι υψος θελεις ,ολα τα φυσιγγια βγαινουν ιδια σε πατημα και ρελιασμα .Θελουν μονο καλο πατημα .Αυτες οι ταπες σε καλυκα 20 τις βαζω και μεσα στον LB6 σαν αμορτισερ και δουλευει τελεια ,αντι για φελουδακι .Βγαζουν ποιο συγκεντρωτικες ,και μαλακες τουφεκιες .Ολα αυτα που γραφω ειναι δοκιμασμενα πολλες φορες στον πινακα στο σκοπευτηριο,και ολα με ρελι και χαρτακι .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Γιαννουλης Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:19

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Γιαννουλης Δημητρης »

Ευχαριστώ πολύ κύριε Νίκο.θα ξεκινήσω τις δοκιμές και θα επανέλθω για τυχόν απορίες
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3852
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αυτο που ξεχασα να σου γραψω ειναι οτι θα τους βρεις εκει που πουλανε μονωτικα υλικα, και για μονωσεις αυτοκινητων για ταπετσαριες αυτοκινητων .Οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Γιαννουλης Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:19

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Γιαννουλης Δημητρης »

Ναι έχω βρει σε μαγαζί με ταπετσαρίες απλά ήθελα να δω μήπως βγαίνουν σε μεγαλύτερο πάχος από 8mm που βρίσκω για να μην κολλάω αλλά θα γίνει και έτσι η δοκιμή
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 668
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

Νικολα εχω την εντιποση οτι ειναι πολυ ακριβος ο κετσες , και σου ερχετε η ταπα το ιδιο με την ετοιμη ταπα απο κετσε αληθευει η οχι . Θυμαμε παλια που στο χωριο τοτε που γεμιζαν ολοι , δεν αφηναν σαμαρι για σαμαρι γαιδαρου :) , που να μην περνουν και βγαζουν τον κετσε , με αποτελεσμα ολα τα σαμαρια να ειναι χωρις κετσε , και να πληγωνετε η ραχη του γαιδαρου :(
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3852
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Νικολα βγαινει πολυ ποιο φτηνη η τιμη με τον κετσε απο οτι να αγορασεις ετοιμες μαλλινες .Δεν τις εχω υπολογισει ακριβως αλλα με 20 ευρω βγαζεις κοντα στις 1000 ταπες αναλογα το υψος και τον τροπο που θα τις κοψεις .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 668
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ε τοτε συμφερη και πολυ μαλιστα, με 2 λεπτα η ταπα του κετσε
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3852
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Νικολα δεν ειναι μονο το οικονομικο αλλα η μαγεια του να φτιαχνουμε μονοι μας τα υλικα οπως τα θελουμε .Μπορεις αν εχεις κανενα γνωστο σου ταπετσερη αυτοκινητων να παρεις τσαμπα ρεταλια απο τα κοψιματα που κανουν και τα πετανε για να φτιαξεις μερικες ταπες για την πλακα σου και να τις κοψεις με σγρομπια . ;) Να ειναι παντως καλα ο φιλος μας ο Μιχαλης ο Τσιγαδας που μου εχει κανει δωρο αυτο το μηχανημα πατεντα δικη του που κανει ολη την δουλεια ,και βγαζει αριστα αποτελεσματα .Καλο ειναι η σγρομπια να ειναι πανω απο 18 χιλιοστα .Εγω βαζω και κοβω με 19 αρα σγρομπια για να κανει καλυτερη εμφραξη .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Ανεστης19
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 23 Μάιος 2024 20:09

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Ανεστης19 »

Εχετε δοκιμασει φελο αντι για μάλλινη;; Εμενα με βολεψε ο φελος ..η μαλινη με πεδεψε στο πατιμα ...σιγουρα δεν την πατουσα με τον σωστο τροπο βέβαια αλλα με τον φελο απλα τον κοβεις και εισαι ετοιμος
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3852
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ανεστη εχω δοκιμασει τα παντα ,και μπορω να σου πω οτι μια σωστη μαλλινη ταπα ειναι καλυτερη απο τον φελλο .Βγαζει πολυ καλυτερη σε ποιοτητα τουφεκια με αριστη περιφερεια ,και προφανως το κλεισιμο να ειναι με χαρτακι και ρελι .Σε αυτα αν εχεις σωστη μηχανη ρελιασματος και την ρυθμισεις σωστα στο πατημα δεν θα ειχες προβλημα κανενα .Η μαλλινη θελει καλο πατημα για να εχουμε σωστη τουφεκια .Υπαρχουν πολλων ειδων μαλλινες ταπες ,με μεγαλυτερη ελαστικοτητα και λιγοτερη .Εγω τις κοβω στα 19 χιλιοστα διαμετρο για καλυτερη εμφραξη .Στον φελλο κολανε τα σκαγια πανω του με αποτελεσμα να εχουμε απωλεια σκαγιων .Οχι οτι δεν ειναι καλος και ο φελλος αν βαλεις χαρτακι πανω του για να μη κολανε τα σκαγια .Εγω δεν τις αλλαζω τις μαλλινες με καμια αλλη .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Ανεστης19
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 23 Μάιος 2024 20:09

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Ανεστης19 »

Ειχα αγοράσει ενα κοματι 8μμ παχος και με 19 σγρομπια τις εκανα και εγω αλλα για να πατηθεί καλα σχεδον δεν με χωρουσαν τα σκαγια μεσα.. οσο για μηχανει εχω παλια χειροκίνητη για στογγιλο ρελι που την κληρονομισα απο τον θειο της μαμας μου και με αυτην κλεινω ολα τα φυσιγγια μου νμζ κανει ωραιο ρελι
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3852
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ανεστη μου ,με τετοια ρελιαστρα δεν μπορεις να κανεις δουλεια οσο και να προσπαθησεις στις μαλλινες ταπες και οχι μονο .Τα φυσιγγια που κλεινεις εχουν μεταξυ τους μεγαλη διαφορα στις πιεσεις γιατι η μηχανη αυτη δεν εχει ενα μπουσουλα στο πατημα .Αλλα φυσιγγια ειναι ποιο πατημενα ,και αλλα ποιο λιγο πατημενα .Το πατημα στα φυσιγγια ειναι μεσα στα τρια πραγματα που κοθοριζουν την ποιοτητα σε ολα μας τα φυσιγγια .Πολυ λιγοι ιδιογομωτες χρησιμοποιουν πια τετοιες μηχανες .Κανε οικονομια και παρε οποτε μπορεις μια μηχανη απο τον Νικολα Καββαδια να κανεις σωστα και ξεκουραστα την δουλεια σου ,και θα δεις τεραστια διαφορα .Με την ρελιαστρα αυτη που εχεις δεν μπορεις να κλεισεις φυσιγγια με αστερι .Οι μηχανες του Καββαδια ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην Ευρωπαικη και Ελληνικη αγορα μακραν .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 668
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

Νικολα εγω εχω ρελιαστρες παγκου εκτος απο την κορτινη , και κλεινω παντα στο ιδιο υψος και με την ιδια πιεση , γιατι στο μοχλο που πιεζεις το φυσιγγιο εχω σειμειωση με μαρκαδορο μια γραμμη , που παω ακριβος τον μοχλο εκει , βεβεα ποιο καλη ειναι η μηχανη του καββαδια , που δεν κουραζει οπως η ρελαστρα , και ρελιαζεις ποιο γρηγορα και ξεκουραστα και ρελι και αστερι
Απάντηση