ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Ιστότοπος www. IDIOGOMOSI .com και θεματικές κατηγορίες
Απάντηση
Γιαννουλης Δημητρης
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:19

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Γιαννουλης Δημητρης »

Κύριε Νίκο σε νησί κυνηγάω από Χιο είμαι.Ειστε θησαυρός για όλους εμάς τους πιο νέους σας ευχαριστώ πολύ!
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3842
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Να εισαι καλα Δημητρη μου .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 1496
Εγγραφή: 30 Αύγ 2021 16:04

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ο Παππούς είναι ολόκληρη ΓΡΑΦΙΚΟΤΑΤΗ ιστορία!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3842
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

:P :P :P :o :o :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 20 Μάιος 2024 19:24 Δημητρη με την PSB1 εχω κανει ολες τις τελευταιες δοκιμες . Λοιπον για περδικα 2000 καψουλι 1,70χ33 γραμ σκαγια νουμερο 7 για πρωτη τουφεκια και για δευτερη τουφεκια μεχρι τα 30 μετρα .Ταπα θα βαλεις πανω στην πυριτιδα απο μισοταπα GUALANDI θα κοψεις το πανω και το κατω μερος και θα πεταξεις το μεσαιο κοματι που εχει την τρυπουλα ,Θα βαλεις κανονικα μονο την φουστιτσα πανω στην πυριτιδα ,και απο πανω θα βαλεις μαλλινη ταπα ,η κετσε γνησια και απο πανω της την αλλη φουστιτσα για να μπουν μεσα τα σκαγια ,και θα το κλεισεις με χαρτακι και ρελι .Αν κυνηγας σε μεγαλο υψομετρο με κρυο θα πας στην πυριτιδα στο 1,75 και ολο το αλλο ιδιο .Το ιδιο και για δευτερη τουφεκια στην μπεκατσα .Το κολπο ειναι να πατησεις καλα την μαλλινη ταπα .Αυτη που φτιαχνω μονος μου με κετσε εχει ελαστικοτητα ,και παιρνει πατημα .Δοκιμασε το και πες μου γνωμη .Τωρα μπορεις να μου πεις γιατι να κανω ολο αυτο πραγμα και να μη βαλω μονο μισοταπα ? Ε,εκει ειναι ολο το κολπο ,οχι οτι και με την μισοταπα δεν θα κανεις την δουλεια σου ,αλλα με αυτο τον τροπο που σου γραφω βγαζει ποιο ποιοτικη τουφεκια .Αυτη ειναι μια μικρη λεπτομερεια που την εχω δοκιμασει πολλες φορες με αριστα αποτελεσματα .Τωρα για ποιο μακρινη τουφεκια θα πας στο ιδιο σεταπ αλλα με συγκεντρωτηρα GIOVANNI 22 .Το ιδιο σεταπ θα πας και για ποιο μακρυνες τουφεκιες στα 40+μετρα με LB6 με κετσε μεσα CAL 20 10 χιλιοστα παχος για αμορτισερ αντι μισοταπα πλαστικη πατεντα .Το κλεισιμο θα ειναι αστερι 6* .Δοκιμασε τα αυτα και εχω να σου δωσω και αλλα για ποιο μακρυνες τουφεκιες για 70 ,80 μετρα μεχρι 120 μετρα .Καλο απογευμα .
κυριε Νικο , σε τι υψος ο καλυκας 65αρις , η 70αρις , και τι υψος η μαλινη
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3842
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Νικολα εχω δοκιμασει και με 70αρη καλυκα ,και με 65αρη .Οι μαλλινες που βαζουμε μεσα ειναι δικη μας πατεντα κετσες ,και εχουν ελαστικοτητα περισοτερη απο αυτες του εμποριου ,για αυτο γραφω και στον Αντωνη οτι θελουν καλο πατημα .Εγω αφου τις κοψω τις βαζω στο πρεσακι που εχω απο τον αγαπητο φιλο μας τον Μιχαλη Τσιγαδα και τις πρεσαρω ωστε να βγαινουν στο ιδιο υψος ολες .Απατητες ειναι 20 χιλιοστα ,αλλα πατημενες ειναι ποιο μικρες .Αν προσθεσεις την πλαστικη φουστιτσα πανω στην πυριτιδα και αυτη πανω στην μαλλινη ερχεται μια χαρα σε 65αρη καλυκα με χαρτακι και ρελι . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

σε ευχαριστω
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3842
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Νικολα αυτο το σεταπ ειναι για δικανα .Γιατι με δικανο κυνηγα ο Αντωνης . ;)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3842
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Α ρε Νικολα Καββαδια με τις μηχανες ρελιασματος που φτιαχνεις .Το τελειο κλεισιμο κανουν και τις τελειες τουφεκιες :o Εχουν παθει πλακα ολοι στο σκοπευτηριο ,και τα παιδια που ερχονται εδω και τους δειχνω . :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 1496
Εγγραφή: 30 Αύγ 2021 16:04

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Γραφικές Πεντασταδιακές Μηχανές Ρελιάσματος Αγγελόπουλος και ΣΙΑ ΟΕ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3842
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Ανεστης19
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 23 Μάιος 2024 20:09

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Ανεστης19 »

Καλησπέρα κύριοι!! Γεμίζω τον τελευταιο χρονο τα φυσίγγια μου και ειμαι πολυ ενθουσιασμένος!! Η πρωτη μου πυρίτιδα ειναι η aquila οπου και βρήκα σετ απο την σελίδα εδω..τωρα εχω αγοραση την psb1 και psb 02 sp της nobel sport.. για psb1 βρηκα μερικα σετ απ αδηνατο ομως να βρω για την psb02 special.. εχει καποιος να προτείνει μερικα σετ απ;; Ευχαριστω
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3842
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αν και δεν δουλευω ποτε αυτα τα γραμ πυριτιδας και σκαγιων Ανεστη ,δοκιμασε το 2000 καψουλι ακοπο καλυκα Τ4 1,95 Χ 40 γραμ και χοντρα σκαγια κατω απο το νουμερο 6 . Με κρυο πηγαινε στο 2,05 χ40 γραμ σε αστερι 6* . 8-)Μιλαμε για μινι μαγνουμ φυσιγγια με αυτα τα βαρη .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ την 25 Μάιος 2024 19:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Ανεστης19
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 23 Μάιος 2024 20:09

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Ανεστης19 »

Για δραμια τον 9.1μμ οπου στα 8 βολια ζυγιζουν γύρο στα 37gr με 2gr χονδρό σιμιγδάλι πανω σε φελοταπα και με φουστα κομενει απο μισοταπα bior 18 και κλεισιμο με τζαμπακι ..να ξεκινουσα με πυριτιδα στα 2 gr psb02 special ;; Ευχαριστω για την απάντηση!
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3842
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Τα δραμια 11/0 που γεμιζω εγω τα οκταβολα ειναι κοντα στα 31 γραμ . Καπου πρεπει να κανεις λαθος ,η δεν καταλαβα εγω καλα .Στην πυριτιδα θελεις οποσδηποτε πανω απο 2 γραμ [2,15] για να εχεις καλη κινητικη ενεργεια .Το οπλο σου ειναι μαγνουμ?
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Ανεστης19
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 23 Μάιος 2024 20:09

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Ανεστης19 »

Τα 11/0 αν δεν κανω λαθος ειναι 8.6μμ αυτα που γεμίζω εγω ειναι 9.1μμ νμζ 12/0 ειναι σε αυτη την κλιμακα και τα 8 βολια ζυγίζουν γύρο στα 37γρ .το οπλο μου ειναι μαγκουμ 76αρες θαλαμες εχει ..ειναι το mp27 baikal s pose.
Ανεστης19
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 23 Μάιος 2024 20:09

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Ανεστης19 »

https://www.google.com/search?sca_esv=a ... sid=mosaic ...κατω δεξια το τελευτεο στην ακρη ειναι το μεγεθος δραμιων που βγαζω με το καλουπη που εχω εγω ...ειναι μεγαλύτερα σε διαμετρο απο τα 11/0 που γεμηζεται εσεις γιαυτο και το αυξημένο βαρος τον δικών μου δραμιων στα 8 βολια..ελπιζω να μπορεσα να σας εξηγήσω επαρκώς..ευχαριστω παντος που με βοηθάτε!!
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3842
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ανεστης19 έγραψε: 25 Μάιος 2024 22:09 Τα 11/0 αν δεν κανω λαθος ειναι 8.6μμ αυτα που γεμίζω εγω ειναι 9.1μμ νμζ 12/0 ειναι σε αυτη την κλιμακα και τα 8 βολια ζυγίζουν γύρο στα 37γρ .το οπλο μου ειναι μαγκουμ 76αρες θαλαμες εχει ..ειναι το mp27 baikal s pose.
Ενταξει Ανεστη ,απλως ρωτησα για να μη γινει κανενα λαθος γιατι τα 39 γραμμαρια ειναι παρα πολλα ,γιατι αυτο το οπλο εχει στενους αυλους .Πρεπει να ειναι τσοκαρισμενο και θα εχει πολυ γερο κλωτσημα σε αυτα τα βαρη . ;) 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Ανεστης19
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 23 Μάιος 2024 20:09

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Ανεστης19 »

Δεν σκεφτηκα η αληθεια ειναι οταν αγορασα το καλουπι το τελικό βαρος που θα εχει η γομοση... παρασύρθηκαν απο τα αμερικανικα βιντεο που εκει οι ανθρωποι δεν ξερω πως δεν ανατιναζουν τα οπλα τους με αυτα που κανουν...αν δεν βαλω σιμιγδαλι απο τα 39γρ παει στα 37γρ θα κλοτσαει σιγουρα το οπλο παλι αν και εχει εναλασομενα τσοκ και το κρατάω με 5 αστρα στην κατω και 4 στην πανω γιατι δεν κυνηγαω γουρουνια ..περπατιτο σε τσιχλα κανω...τα δραμια τα γεμιγω για εκπεδευτικους λογους ....απλα να μαθαινω δλδ και ας εχω κανενα μαζι μου γιατι αυξήθηκαν οι αριθμοί τους στην περιοχη μου και βλεπω αρκετα σημάδια απο γουρουνια
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3842
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Απο ποια περιοχη εισαι ? Καλα κανεις να εχεις μαζι σου δραμια στο βουνο ,γιατι και εγω παντα εχω στην τσεπη μου μερικα σε ολα τα κυνηγια που κανω . Αυτα τα οπλα εχουν παντα σε ολα τα μοντελα πολυ στενους αυλους 18,2 τα περισοτερα ακομα και 18,1 εχω δει να υπαρχουν .Αυτο φταιει ,και οχι τοσο το τσοκ του οπλου σε οτι εχει να κανει με το κλωτσημα .Οσο ποιο μεγαλος ειναι ο αυλος ,τοσο ποιο λιγη ανακρουση εχουμε .Σημερα βγαινουν οπλα με αυλο 18,8 για αυτο τον λογο .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Απάντηση