ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Ενότητα συζητήσεων γενικής θεματολογίας
Απάντηση
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ωραιος ο κυρ Νικολας, πληρη ενημερωση , αυτο ηθελα να ακουσω , και αυτο ξερω και εγω , θα μας κουφανουν οι νεοι παντογνωστες που αρθογραφουν και στα περιοδικα , και στης εφημεριδες , και ολα υπερ των εταιριων , ο αλλος ελεγε καπου το διαβασα , οτι δεν υπαρχουν χειμωνιατικα και καλοκαιρινα φυσιγγια , και το καλο φυσιγγιο παει λεει με ολους τους καιρους , ας βαλει 40 γραμμαρια το καλοκαιρι με 35 βαθμους και τοτε θα δουμε πως θα παει , και ο ομος του , αλλα και η αποδοση του φυσιγγιου που θα σκορπιση
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

και το αλλο οτι αλλο το καρτεροτουφεκο , και αλλο για φερμα , ενο παλια ελεγαν ενα τουφεκι για ολα για να το συνηθησης
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

και το θεμα ειναι οτι νεα παιδια τα πιστευουν ολα , δεν θα ξεχασω εναν νεαρο που εριχνε στης τσιχλες γουιντζιστερ 6αρια των 30 ευρω το κουτι , γιατι ελεγε τα ειχε απο προπερσυ , και θα χαλουσαν :D
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3636
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ έγραψε: 06 Νοέμ 2021 22:30 και το αλλο οτι αλλο το καρτεροτουφεκο , και αλλο για φερμα , ενο παλια ελεγαν ενα τουφεκι για ολα για να το συνηθησης
Ο πατερας μου που κυνηγουσε παντα με σκυλι φερμας [ορτυκια περδικα μπεκατσα ]ελεγε οτι ,,το καλο σκυλι κανει τον καλο κυνηγο ,,.Ολα τα οπλα σκοτωνουν Νικολα και μακρυα και κοντα αρκει ο κυνηγος να χρησιμοποιει το καταληλο φυσιγγιο στο καταλληλο οπλο και στο καταλληλο θηραμα .Αυτην την πολυτελεια εχουμε εμεις που γεμιζουμε μονοι μας τα φυσιγγια ωστε να βαζουμε το καταλληλο φυσιγγιο την καταλληλη εποχη στο καταλληλο οπλο ,και στο καταλληλο θηραμα .Εμενα σχεδον ολα τα οπλα μου ειναι πλαγιοκανα κοκοροντουφεκα κα με αυτα κανω ολα μου τα κυνηγια . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3636
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΣΙΓΑΔΑΣ έγραψε: 31 Οκτ 2021 10:06 Παλιογερε σταματά να μου κάνεις Βουντού μια βδομάδα προσπαθώ να γραψω και με πετάει έξω, αισχος, ντροπή Παλιογερε, δικιά σου εφεύρεση είναι αυτό; :o :o :o :o :P :P :twisted: : :P :P :P :P :P :P :P
Αχ. Θα φταιει το τηλεφωνο σου που ειναι νεας τεχνολογιας Παλιογερε .Το κακο ειναι μη σε πεταξουν εξω απο το σπιτι με τις τανζανιες που κανεις ,και την γκρινια σου . :o :o :lol: :lol: :D :D :D :D :P :P :P :P :P
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

θυμαμε τον ξαδελφο μου παλια που κυνηγουσε τσιχλες το 1982 που εψαχνε ολη την Αθηνα να βρει φυσιγγια με μαλινη ταπα , για την καραμπινα του που ειχε 2 αστρα τσοκ , και δεν εβρισκε πουθενα , και τυχεα περασε απο τον ΚΥΡ Χελμη που του γεμισε 3 κουτια χειροποιητα , που οταν του ηρθε η καμπανια , τοτε αποφασισε να γεμιζει εκεινος , αλλα λογο που μενει στην Αθηνα και ηταν ταλαιπορια το κυνηγι εκει , και φωναζε και η γυναικα του , μαζη μ την αδελφη της που χτυπουσε οπως ελεγε τα πουλακια , σταματησε να ερχετε και στην Σαμο το σταματησε , αλλα θυμαμε πριν γινει ιδιογωμοτης οτι μου παρουσιαζε χειροποιητα ρελιαστα φυσιγγια απο ιδιωτες , και μου ελεγε οτι τα γεμιζαν οι καταστηματαρχες , που πουλουσαν και τα εργοστασιακα , γιατι ειχαν πληθορα υλικων , και δεν τους τα αγοραζε κανεις ολοι τοτε επερναν εργοστασιακα
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

τοτε μου δυμιουργηθηκε η τρελα με τα ρελιαστα , αλλα και γιατι και ο πατερας μου γεμιζε μονο με ρελι , εγω τωρα γεμιζω και με ρελι , και με 5σταδια αστερι, το μονο που δεν μου αρεσει στο ρελι , ειναι σε βολες κατακορυφος , ο χαρτοπολεμος που γινεται απο το χαρτακι , αλλα εαν βαλω τζαμακι , αυτο δεν γινεται
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 06 Νοέμ 2021 20:50 .Πριν τρια χρονια ειχα παει για περδικες σε ενα Νησι στις Κυκλαδες ,και ειχα μαζι μου 5 φυσιγγια ELEY χαρτινα νουμερο 6 τα οποια μου τα ειχε δωσει πριν 50 χρονια ο μεγαλος κυνηγος Ελευθεριος Μουζακης [κλωστες πεταλουδα ]
κριμα που τα εριξες τα ELEY ,εγω εχω 3 καινουριους χαρτινους καλυκες ELEY πορτοκαλη που πισω γραφουν ELEY-KYNOCH-12 , και διπλα Nobel Ν LOADED IN GREECE , οσο για της κλωστες πεταλουδας , της επερνε η μητερα μου και ηταν ευχαριστημενη , ακομα εχει που τους εχουν περισεψη απο τοτε που σταματησε να ασχολητε , και της εχω συλεκτηκες με το σημα της πεταλουδας
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ο ΚΥΡ Moυζακης εχει βγαλει και βιβλιο με τα κυνηγια του , ξερετε εαν υπαρχει ακομα , και που θα το βρω
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3636
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αυτα τα φυσιγγια τα ELEY τα χαρτινα ηταν εισαγωγης απο Αγγλια ηταν 30 γραμμαρια σκαγια [ηταν σε νουμερο 6 και 8 .Μονο αυτα τα νουμερα σκαγιων κυνηγουσε ο Μουζακης ολα τα θηραματα ]και τα ριχνω μονο σε περδικα και πουθενα αλλου Νικολα ,γιατι και το πουλι αυτο εχει μεγαλη αξια για μενα .Εχω αρκετα φυσιγγια τετοια απο εκεινη την εποχη που πηγαινα μαζι του κυνηγι ,γιατι μου χαριζε ολοκληρες κουτες ,γιατι τα εκανε εισαγωγη μονος του ολοκληρες παλετες . ;) 8-) Παλαια πριν 50 + χρονια υπηρχαν εδω στην Αθηνα πολλα μικρομαγαζα παραδοσιακοι βιοτεχνες [ενας απο αυτους ηταν και ο Χελμης ]που γεμιζαν μονοι τους τα φυσιγγια και τα πουλουσαν στους κυνηγους .Αυτους ολους τους εφαγε,, το σκοταδι,, των ετοιμων εισαγωγης μεγαλων ξενων, και Ελληνικων εταιρειων φυσιγγιων .Τωρα σε ενα κυνηγο που θελει να εχει ενα σωστο φυσιγγιο για το οπλο του ειναι μονοδρομος η ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ .Εμενα παλι μου αρεσει οταν τουφεκαω να πεφτει και το χαρτακι .Ειναι και αυτο στην μαγεια του παραδοσιακου φυσιγγιου . ;) :D :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ωραιος Νικολα , εγω νομισα οτι σου ειχε δωση μονο 5 φυσιγγια , για αυτο ειπα κριμα που τα εριξες
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

Νικολα εαν ειναι ευκολο βγαλτα μια φωτογραφια να τα δουμε τα ELLEY τα χαρτινα
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3636
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Μολις μπορεσω θα τα βαλω Νικολα . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ευχαριστω
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

Νικολα για την πυριτηδα ειναι καλα η συσκευασιες που εχει ο Γιωργος της πυριτηδες , η πρεπει να της βαζουμε σε αλλα δοχεια , οι πυριτηδες σε εμενα πανω απο 5 με 6 χρονια δεν μενουν , γιατι της γεμιζω , και κατι αλλο , εχω ανοιξει φυσιγγιο με δυβασικη πυριτηδα , και η φουστα του συγκερωτηρα ηταν κιτρινισμενη , γιατι γινετε αυτο , μηπος εχει χαλαση η πυριτηδα
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

εχω να κανω μια ερωτηση , μας παρακολουθουν οι παντες ελευθερα εγγεγραμμενοι και μη, η οχι , για να προσεχω τι γραφω , γιατι δεν το ξερω, γιατι δεν βλεπω μεγαλη συμετοχη σε μυνηματα απο μελη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ την 07 Νοέμ 2021 20:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

τωρα λενε οι ειδικοι εαν πουμε οτι τα φυσιγγια 10ετιας οτι δεν ειναι καλα , και οτι ειναι τζουφια , οπως λεγαμε παλια οτι σε 2 χρονια πρεπει να ριχνοντε , τοτε θα συνεχισουν να τα κραταν πανω απο10 χρονια και να τα ριχνουν , το πολυ πολυ θα σκεφτουν , ε αν τυχη και κανενα τζουφιο στα φτεροτα δεν χαλασε και ο κοσμος , και τωρα αλαξαν , και τα 2 χρονια τα εκαναν 10 , και τα τζουφια , τα εβγαλαν και επικυνδηνα για το οπλο μας και εμας , και προξετε γιατι τα 2 χρονια τα εκαναν 10 , και λεω γιατι , γιατι θα γινονταν στα ραφια των μαγαζιων το αδιανοητο , με τους κυνηγους αγοραστες, και να θυμουντε τα περσυνα φυσιγγια που ειχαν μηνει στα ραφια των μαγαζιων , και να ρωταν συνεχεια απο ποτε τα εχει στο μαγαζι του ο εμπορος , και στο τελος τα μπαγιατικα προπερσυνα να μενουν στο ραφι
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3636
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ έγραψε: 07 Νοέμ 2021 19:54 Νικολα για την πυριτηδα ειναι καλα η συσκευασιες που εχει ο Γιωργος της πυριτηδες , η πρεπει να της βαζουμε σε αλλα δοχεια , οι πυριτηδες σε εμενα πανω απο 5 με 6 χρονια δεν μενουν , γιατι της γεμιζω , και κατι αλλο , εχω ανοιξει φυσιγγιο με δυβασικη πυριτηδα , και η φουστα του συγκερωτηρα ηταν κιτρινισμενη , γιατι γινετε αυτο , μηπος εχει χαλαση η πυριτηδα
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3636
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ έγραψε: 07 Νοέμ 2021 19:54 Νικολα για την πυριτηδα ειναι καλα η συσκευασιες που εχει ο Γιωργος της πυριτηδες , η πρεπει να της βαζουμε σε αλλα δοχεια , οι πυριτηδες σε εμενα πανω απο 5 με 6 χρονια δεν μενουν , γιατι της γεμιζω , και κατι αλλο , εχω ανοιξει φυσιγγιο με δυβασικη πυριτηδα , και η φουστα του συγκερωτηρα ηταν κιτρινισμενη , γιατι γινετε αυτο , μηπος εχει χαλαση η πυριτηδα
Νικολα καλημερα και καλη εβδομαδα .Δεν υπαρχει προβλημα με τις πυριτιδες που ειναι σε πλαστικες συσκευασιες απο την στιγμη που ειναι καλα κλεισμενες ,και παραμενουν σε ιδανικο χωρο ,χωρις υγρασιες και αλλαγη θερμοκρασιας .Ο Γιωργος απο οτι ξερω τις εχει καλα φυλαγμενες .Πολλοι κανουν το λαθος και αφηνουν πολλες μερες [ακομα και μηνες ] τα φυσιγγια τους σε αυτοκινητα ,με αποτελεσμα αυτη η αλλαγη θερμοκρασιας μερα βραδυ ,κρυο ζεστη να την πειραζει την πυριτιδα .Οσο αφορα την αλλαγη του πλαστικου στον συγκεντρωτηρα [κιτρινο χρωμα] ειναι απο την συνθεση της διβασικης πυριτιδας [νιτρογλυκερινη ]αλλα αυτο δεν πειραζει το φυσιγγιο . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1388
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Γέροντα Καλωςορισες . Αντε να αρχίσεις δουλειά γιατί στο Καφενέ μόνο εγώ και ο Ορφανίδης μείναμε και κάποτε ο Καββαδίας βιαστικός ερχότανε.
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
Απάντηση